Yazılarımız

Veri Akademi

MOBİL UYGULAMA NEDİR?

Mobil Uygulama Nedir ve Neden Gereklidir?

Artık masaüstü cihazlardan internette gezme devrinin, yerini mobil cihazlara bıraktığı bir gerçek.Yapılmış bir araştırmada ülkeler genelinde mobil cihazlardan internete girme oranının son 1 yılda %67 ülkemizde ise % 179 oranında artış göstermesi de bunun bir kanıtıdır.

Mobil Uygulama Nedir, Ne Değildir?

Kısacası mobil cihazlar ve tabletler için dizayn edilmiş ve kodlanmış programlardır.

Ne Değildir?

Bir mobil uygulama, mobil bir web sitesi değildir.

Mobil uygulamaların işte burada mobil web sitelerinden ayrılması gerekir. Zira mobil internet siteleri de mobil cihazlar ve tabletler için tasarlanıyor fakat mobil internet sitelerinin masaüstünde görüntülediğimiz internet sitelerinden farkı çeşitli ekran ölçülerine göre kendini düzenleyebiliyor olması.

Bu nedenle mobil uygulamalarla karıştırılmamalı çünkü bir mobil uygulamanın kullanıcısına yönlendirdiği iletiyi ve bildirimi mobil internet siteleri yerine getiremiyor.

Mobil Uygulamaların Mobil Web Sitelerinden Farkı

Mobil web sitelerini masaüstü cihazlarınızda ki web sitelerinden ayıran özelik görüntünün akıllı telefon ve tablet boyutlarında tekrar oluşturulması ve kullanıcıların bu web sitelerine giriş yaptıklarında ekran boyutlarında hazırlanmış web siteleri çıkmasıdır.

Mobil uygulamalarda ise durum çok farklıdır. Burada da uygulamanın çalışacağı platforma göre dizayn ve kodlama yapılır ama burada sadece ekranın boyutu değil kullanılan yazılım dili de değişir ve bu sadece tek bir yazılım diliyle değil hazırlanacak platformun (Windows, Android, iOS) sayısına göre değişiklik gösterir. mobil uygulama

Mobil uygulama sadece Android mobil cihazlar ve Android tabletlerde çalışacaksa, Android platformunda çalışan cihazların ekran ölçülerine göre tasarımlar yapılır ve platformun kabul ettiği yazılım dili ile kodlanır.

Bu uygulama aynı zamanda windows işletim sistemli cihazlar ve ios cihazlarda da çalışabilsin isteniyorsa bu cihazların kabul ettiği boyutlarda tekrar dizayn edilir ve bu platformlarda çalışacak olan yazılım dilleriyle tekrar kodlanır.

Mobil Uygulama Neden Gereklidir?

Mobil uygulamalar, mobil web sitelerinden farklı olarak müşterilerimize bir tık kadar yakındır. İstediğiniz zaman müşterilerimize mobil uygulamamız sayesinde ulaşabilir, kampanyalarımız ve fırsatlarımızdan hakkında bilgilendirme sağlayabiliriz.

Bu yüzden mobil uygulamalar elektronik bir satış ve pazarlama aracı olarak da oldukça işimize yarayabilir. Aynı zamanda da marka kimliğimiz de tamamlayıcı bir faktördür.Bu sayede mobil uygulamalar, bu konuda oldukça güçlü bir imaj yaratmamıza faydalı olabilir.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ