Yazılarımız

Veri Akademi

ANDROİD UYGULAMA GELİŞTİRME

Android akıllı telefon ve tabletler için üretilmiş kullanıcı dostu bir işletim sistemidir. Mevcut uygulamaları ve oyunları ile tüm kullanıcıların tercih ettiği ücretsiz olarak sunulan bir işletim sistemi olarak tanıtabilmemiz mümkün.

Android hem kendi bazında hem uygulama ve oyun bazında geliştirilebilir bir yapıya sahip. Google Play Store üzerinden birçok ücretsiz ya da ücretli uygulama ve oyuna ulaşabilirsiniz. Peki, Android uygulama geliştirme için neler gereklidir? Android programlama yapma nasıl yapılır? Bu soruların hepsinin cevabını burada bulabilirsiniz.Android uygulama geliştirme yazımızda bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Android İçin Uygulama Geliştirme

Android açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Kendisi Java yazılım dilinin çekirdeğinden yaratılmıştır. Bu sebeple Android için uygulama geliştirme konusunda Java programlama diline hâkim olmanız gerekmektedir.

Java bilginiz ne kadar iyiyse o kadar özgün ve yaratıcı işler çıkartabilirsiniz. Android için uygulama geliştirirken ihtiyacınız olacak başka platform programlarda bulunuyor. Java ile tasarladığınız uygulamayı bu platformlarla uygun bir hale getirdikten sonra uygulama tamamlanıyor.

İşte bu noktada siz bir devoloper yani geliştirici oluyorsunuz. Artık Google Play Store üzerinden ücretsiz ya da ücretli olarak uygulamalarınızı ve oyunlarınızı paylaşmanız mümkün.

Android Yazılım Geliştirme

Android yazılım geliştirme işlemi çok aşamalı bir sistemdir. Bunun için planlı bir çalışmayla çeşitli programları kullanmanız gerekiyor. Ancak temel şartı Java ve C# bilgisinden geçmektedir. Bildiğiniz gibi Java çekirdek kodlarıyla oluşturulmuş olan Android sisteminde çalışacak olan uygulamaların Java ile yazılması gerekmektedir.

Android Uygulama Geliştirme

Bunun dışında hazır şablonlar ve kodlar içeren bir takım Android yazılım geliştirme programları vardır. Bu programlar sayesinde Android geliştirme konusunda daha pratik çözümlere ulaşabilirsiniz. Ancak bu programlar hazır olduğu için herkes tarafından kullanılır ve hiçbir derleme size ait olmadığı için özgün ve yaratıcı uygulamalar yapma şansınız yoktur. Bir nevi aynı mobilyalarla bir odayı dekore etmek gibi düşünebiliriz.

Android program geliştirme konusu çok daha kapsamlı ve emek isteyen bir hadisedir. Yazımız devam ettikçe ihtiyacınız olan programları, nerede ne yapmanız gerektiğini ve uygulama geliştirme hakkında bilmeniz gerekenlere değineceğiz.

Android Uygulama Geliştirme Programı

Android uygulama geliştirme programı dediğimizde aklımıza ilk gelecek olan şey şüphesiz ki Java. Ancak Java yeterli bir program değil Android program geliştirme konusunda. Yanında birçok ek platforma ihtiyaç duyacağız.

Android Uygulama Geliştirme Araçları

  • Java JDK
  • Eclipse
  • Android SDK

Bu 3 Android uygulama geliştirme aracı ile yeni uygulamalar yazmak ya da var olan uygulamaları geliştirmek mümkün. Kısaca değinmek gerekirse Java bize kaynak kodlar ile uygulamamızı yazmamız konusunda ön ayak olacak.

Android Uygulama Geliştirme

Resim: Android Studio


Java dili ile yazacağımız için arama motorlarından aratarak Java JDK son sürümüne sahip olmalısınız. Bilgisayarınıza yükledikten sonra Eclipse isimli program projelerimizi IDE olarak tasarlayabileceğimiz Android üzerine birçok eklentiyi içinde barındıran bir editördür.

Eclipse Classic versiyonunun güncel sürümünü kullanmanızı tavsiye ederim. Eclipse indirip kurduktan sonra yapmanız gereken ufak bir detay var. Hemen onu da aktarmakta fayda var. Eclipse üst barında bulunan Help sekmesine tıklayarak ‘’work-with’’ tıklıyoruz. Sonrasında ‘’Devoloper tools’’ ve ‘’NDK plugins’’ seçeneklerine tik koyarak devam ediyoruz. Eclipse editörü bize bu eklentileri kurarak Android program geliştirme Eclipse editörünün desteği ile gerçekleşecektir.

Son aracımız olan Android SDK biraz karışık ve yeni geliştiriciler genelde hata yapabiliyor. Android SDK indirdikten sonra C üzerinde ‘’adt-bundle-windows-x86(veya x64)’’ klasörünün içine taşınmalı. Taşıma işleminden sonra SDK Manager tıklayarak işlem yapacağımız Android sürümlerine tik koymalıyız. Ardından Install Package’s seçeneğiyle o sürümlere ait dosyaların yüklenmesini beklemeliyiz. Bu süreç içinde bilgisayarımızda bulunan Eclipse editörü ile SDK’lar entegre olduğu için editörümüz uygulama geliştirmek için hazır konuma gelmiş oluyor.

C# Android Uygulama Geliştirme

Android Uygulama Geliştirme

Android mobil işletim sistemi Java ile geliştirilebilen uygulamalara sahip olsa da bu uygulamaları C# ile geliştirmek mümkün. Zaten Java ve C# kardeş yazılım dilleri diyebiliriz. Uygulamaları Android uygulamaları C# İle geliştirmek için ihtiyacımız olacak programlar Java JDK, Android SDK ve Visual Basic.

Visual Basic bildiğiniz gibi C# dilinin uygulamasıdır. Bizim size tavsiye ettiğimiz sürüm Visual Basic 2010 olacak. Visual Basic 2010 kurduktan sonra yükleme işlemine geçiyoruz.

Programı açtığımızda karşımıza gelen menüden OnCreate seçerek yeni bir proje açıyoruz ve Android SDK ile entegre çalışan Visual Basic, Android uygulama geliştirme ortamını bize sunuyor. Örnek bir kod dizini çıkartıyor. Bunu silerek projemizin temellerini C# kodlarıyla atıyoruz.

C# ile Android uygulama geliştirmek için ciddi anlamda C# bilgisine ihtiyacınız var. Kodlar, işleyiş ve fonksiyonlar hakkında bilginiz kadar başarılı uygulamalar üretebilirsiniz.

Android Uygulama Geliştirme Dersleri

Android uygulama geliştirme dersleri için yazımızda önemli bir bölüm ayırdık. Android derslerinde bilinmesi gerekenler, özellikle Android uygulama geliştirmeye başlayacaklar için önemli bir yere sahip.

Öncelikle bir bilgisayar mühendisi gibi düşünebilirsiniz kendinizi. Java, C# gibi yazılım dillerini bilmeniz gerektiği yetmiyormuş gibi ekstra program fonksiyonlarına da aşina olmalısınız.

Android uygulama geliştirme ortamı karşınıza birçok hatayı çıkararak sizin uygulamanızın daha sağlıklı çalışması için çözüm yolu arayacak. Bu raddede bu çözüm yolunu bularak uygulama için gerekli düzeltmeleri yapmanız gerekiyor.

Android Uygulama Geliştirme

Java öğrenmeye başladığınız an Android uygulama geliştirme eğitimi başlamış demektir. Bununla birlikte geçen zaman içinde yapacağınız pratikler ve kod dizinleri sizin Android uygulama geliştirme ortamında nasıl ilerleyeceğinizi kendinize göstermek için en büyük fırsat.

Android mobil uygulama geliştirme işlemi oldukça uzun periyodlara yayılır. Zaten bir uygulamayı tasarlamanız, kodlamanız, test ve gelişim süreci olarak 3 bölüme ayrılıyor. Bu 3 bölümü tamamen tamamlamanız uygulamanın işlevlerine göre günlerinizi alabileceği gibi haftalarınızı hatta aylarınızı kapsayabiliyor.

Bununla beraber uygulamanız bittikten sonra bir süre test aşaması olarak dağıtarak hata ayıklama sürecine girmenizde mümkün. Aslında bunların hepsi Android uygulama geliştirme eğitim sürecinin bir parçası. Çünkü her evre sizin için ayrı dersler içeriyor. Bu uzun süreçte ihtiyacınız olan 3 şey ise sabır, çalışmak ve istikrar.

Android ve iOS Uygulama Geliştirme

Android ve iOS daha uzun yıllar birbirleri arasında savaşacak gibi gözüküyor. İki işletim sistemi de dev firmaların ve sürekli olarak yeni özelliklerle üstünlük sağlamaya çalışıyor. Android ve iOS uygulama geliştirme alanında da son derece sıcak bir çatışma içinde.

Bir tarafta ücretsiz uygulamaların ve oyunların ağırlıkta olduğu Android, diğer tarafta ise geliştiricilerin çok kaliteli uygulama ve oyunlar yaptığı geneli ücretli olan uygulamalarıyla iOS: Google Play Store ve Apple AppStore arasında olan bu savaş geliştiricileri de heveslendiriyor.

Android Uygulama Geliştirme

Android uygulama geliştirme için gerekli olan Java ve C# yazılım dillerine karşın iOS için C, C++, Objective C ve Swift dili kullanılıyor. Ayrıca Apple devoloper yani geliştirici olmak isteyen kişilerden 100$ gibi bir ücret talep ediyor. Bu çoğu amatör geliştiriciyi Android tarafına çekse de Apple cephesinde birçok profesyonel geliştirici bulunuyor.

Stackoverflow kullanarak yazacağınız uygulamanın hem Android hem iOS üzerinde aktif olmasını sağlayabilmeniz mümkün. Android ve iOS uygulama geliştirme işlemleri derin bir bilgi birikimiyle mümkün olabilir

Android Uygulama Geliştirme Eğitimi

Android uygulama geliştirme eğitimi, diğer eğitimler gibi internetten öğrenilebilse de, yazılım alanı fazla olduğu için profesyonel yardıma ihtiyacınız daha fazla olacaktır. Android uygulama geliştirme dersleri uzman kişiler tarafından alınmalıdır. Büyük bütçelerin harcandığı Android sektöründeki yerinizi alarak, siz de hayalinizdeki devoloper olabilirsiniz.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ