Yazılarımız

Veri Akademi

MOBİL UYGULAMA NASIL YAPILIR?

Son zamanlarda teknolojik gelişmelerle birlikte mobil uygulamaların önemi daha da artmıştır. Bunda şüphesiz kullanıcıların mobil cihazlara yoğun ilgi göstermesi büyük rol oynamaktadır. Bundan dolayı kurumlar kendilerine özel mobil uygulama geliştirme yolunu seçmektedirler. Ayrıca bireysel olarak da mobil uygulama yapma programları mevcut olduğundan artık etrafımız mobil uygulamalarla çevrilmiş durumda.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Mobil uygulama geliştirebilmek için herhangi bir programlama dili vs bilmek gerekir mi diye soracak olursanız cevabımız hayır olacaktır. Çünkü programlama yöntemi ile uygulama geliştirebildiği gibi hazır programlar kullanılarak da uygulama çözümleri kullanıcılara sunulmaktadır. Ancak bir programlama dili kullanarak da mobil uygulama yapılabilir. Örneğin Java ile mobil uygulama geliştirme bunlardan biridir.

Mobil Uygulama Yapma Programı

Bu yazımızda sizlere daha çok herhangi bir programlama dili bilmeden mobil uygulama tasarımı ve geliştirmesi yapabileceğiniz uygulamalardan bahsedeceğiz. Aşağıda kısa kısa tanıtacağımız programları görmektesiniz.

  • Appery.io
  • AppMachine
  • Good Barber
  • Mobile Roadie
  • MobiRoller


Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Şimdi sırasıyla bu programlarla neler yapılabiliyor göz atmaya başlayalım. Öncelikle Appery.io ile başlayalım.

1. Appery.io: Bulut tabanlı olarak çalışan bu program birçok altyapıya destek sağlayabilir. Android, iOS ve hatta Windows mobil işletim sistemleriyle uyumlu uygulamalar geliştirebiliyor. Uygulama geliştirirken sürükle bırak ile oldukça kolay bir kullanıma sahiptir.

Programda yer alan ücretsiz paketler ile Android ve iOS için isteğe bağlı mobil uygulama rahatlıkla yapılabilmektedir. Bunlardan farklı olarak ek ücret ödeyerek diğer önemli özellikleri de kullanabilmek mümkündür. Bu sayede uygulamalarınız daha çok işleve sahip olacağından kullanıcıların daha çok ilgisini çekecektir.

2. AppMachine: Biraz daha profesyonel bir yaklaşımla kullanıcılara hizmet sunan AppMachine yeni modaya ayak uydurup sürükle bırak şeklinde uygulama geliştirmeye olanak sağlıyor. Uygulama geliştirme esnasında test imkanı da sağlaması uygulamanın gerçek ortama aktarılmadan önceki halini görme açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. Mobil uygulama nasıl yapılır sorusunun cevabı bu programla uygulamalı olarak verilebilir.

Programın şu an için görünen en büyük dezavantajı fiyatı. Ancak bu işi profesyonel olarak yapmak isteyenler için maliyetten kaçınılmayacak bir program olarak öne çıkıyor.

3. Good Barber: Android ve iPhone’lar için uygulama geliştirilebilecek programlardan biri de Good Barber’dir. Programda hazır olarak yer alan tasarımlar, ikonlar ve farklı renk seçenekleri ile farklı bir deneyim sunmaktadır. Herhangi bir programlama dili bilmeyi gerektirmeden uygulama geliştirilir. Programda yer alan hazır paketler ile pratik bir şekilde sade ve kullanışlı uygulamalar geliştirebilmek mümkün.

4. Mobile Roadie : Tanıtacağımız bir sonraki uygulama olan MobiRoller ile benzer özelliklere sahip olmasının yanında fazladan Google News ve site yazılarını aktarmaya olanak sağlayan, RSS feed sunmasının yanında kullanıcılara daha kolay ulaşmaya olanak tanıyan program oldukça kolay bir kullanıma sahip. Ücretsiz sürümü ile genel işlemleri yapabilmenin yanında ücretli sürüm ile daha geniş bir yelpazede işlem yapabilmeye olanak sağlamaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi profesyonel sürümler ücretli olarak sunulmaktadır.

5. MobiRoller: Türkçe kullanımı bulunan MobiRoller programı birçok açıdan avantaj sağlıyor. Dakikalar içerisindemobil uygulama geliştirilebilen bu program ile e-ticaret sistemi, sosyal medya entegrasyonu gibi özellikler eklenebilmektedir. Yine MobiRoller ile ücretsiz olarak uygulama geliştirilebildiği gibi aylık ve yıllık ücretler ödeyerek daha profesyonel ve kaliteli uygulamalar ortaya koyabilmek mümkündür.Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Burada tanıttığımız uygulamalar genel olarak bilinen ve kullanılan programlar olup siz de kendinize uygun olan bir tanesini seçip hemen işe koyulabilirsiniz. Yapacağınız çalışmalarla birbirinden güzel ve kaliteli uygulamaları mobil dünyaya kazandırarak hem kendinize olan güveninizi tazeleyebilir hem de kazanacağınız farklı tecrübelerle seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Uygulama Geliştirme Eğitimleri

Günümüzde mobil cihazların varlığı bu alanda var olan istek ve taleplerin artmasına neden olmaktadır. Özellikle kullanıcıların ihtiyacı olan mobil uygulamaların hızlı, pratik ve kolay bir şekilde ortaya konabilmesi büyük önem taşımaktadır. Bireysel ve kurumsal anlamda mobil uygulama nasıl yapılır sorusunun cevabı en çok arananlar listesinde yer almaktadır. Birçok platform için uygulama geliştirilebilirken Android uygulama nasıl yapılır, iPhone uygulama nasıl yapılır ve Nokia uygulama yapma kullanım yoğunluğundan dolayı daha çok talep görmektedir.Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Mobil uygulama nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya başlamadan öncelikle mobil uygulama nedir sorusuna cevap aramak gerekecektir. Bunun için de webde yapılacak araştırmalar önemlidir. Bu aşamada gerek profesyonel eğitim çözümleri gerekse de internet ortamından bireysel araştırmalar neticesinde yapılacak çalışmalar ile mobil dünyada etkili ve kalıcı uygulamalar ortaya koyabilmek mümkündür.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ