Yazılarımız

Veri Akademi

İOS UYGULAMA GELİŞTİRME

Günümüzde teknoloji denince aklımıza ilk gelen cihaz şüphesiz ki akıllı telefonlardır. Bu yazımızda belirtilen konu Apple firmasının sahibi olduğu iPhone, iPad ve iPod cihazları için yapılacak iOS uygulama geliştirme eğitimi konusuna girişi kapsamaktadır.

Taşınabilir akıllı cihazlar hayatımıza girdikten sonra o kadar çok işimize yarar oldu ki onlarsız hiçbir şey yapamaz olduk. Özellikle iletişim, alışveriş, internette gezinme, iş takipleri, oyun ve daha birçok yönüyle bizimle ayrılmaz bir parça olan bu ürünler tabi ki daha çok gençlerin ilgisini çekmektedir.

Gün geçtikçe çok farklı türde ve sayıda uygulama kullanıma sunulmaktadır. Hemen her alanda üretilen bu uygulamalar insanların çoğu ihtiyacını karşılamaktadır. Siz de bu uygulamalardan üretebilmek için iOS uygulama geliştirme eğitimi konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Şimdi bu duruma birkaç örnek vermek gerekirse:

 • iOS cihazlarda “Microsoft Office” kullanım sorununun çözümü bulunmuştur, böylece özellikle ofis çalışanlarının ve öğrencilerin vazgeçilmezi olan Microsoft Office cep telefonuna ve tabletlere taşınmıştır.

 • Bir diğer örnek olarak “WeTransfer” adlı uygulama sayesinde büyük boyutlu cihazlar paylaşmak mümkün hale gelmiştir.

 • Bir örnek daha versek şimdilik yeter sanırım. “Spotify” adlı uygulama ile kullanıcılar ücretsiz müzik keyfi yaşamaktadırlar.

  iOS iPhone Uygulama Geliştirme Resim 2. AppStore’ dan Görünüm

Verilen örneklerden de anlaşıldığı gibi farklı alanlarda farklı türlerde uygulamalar geliştirmek mümkündür. Siz de kendinizi bu yönde geliştirip birbirinden güzel uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Peki bu cihazları bu kadar cazip kılan nedir? Günübirlik geliştirilen ve birçok ihtiyaca cevap veren uygulamalar akıllı cihazlara internet bağlantısı olan yerlerden kolaylıkla eklenebilir. Bir tıkla yükleme ve silme işlemlerinin gerçekleştiği bu uygulamalar insanların birçok iş ve işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Mesela hesap işlemleri için o an bankaya gitme imkanı olmayan birisi, eğer yakınlarda bilgisayar da yoksa sahip olduğu akıllı cihaza yüklediği program sayesinde oturduğu yerden işlemlerini gerçekleştirebilir.

Tek cümle ile özetlemek gerekirse, akıllı telefonlara ve tabletlere farklı farklı uygulamalar geliştirerek yüklemek veya silmek ve böylelikle de değişken ve işe yarar birçok uygulamaya sahip olabilmek bu cihazları bir adım öne geçirmektedir. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan iOS ve iOS uygulama geliştirme konularına değinelim.

iOS ve iOS Uygulama Geliştirme

Apple firmasının geliştirdiği ve mobil cihazlarda kullanılan bir işletim olan iOS anlam olarak, ilk baştaki “i” harfi mobil cihazları OS ise “Operating System” yani işletim sistemini ifade eder. iOS hız ve cihazlarla uyumluluk açısından öne çıkan bir yapıdadır.

iOS iPhone Uygulama Geliştirme Resim 1. Bazı Apple Ürünleri

Uygulama çeşitliliği açısından Android’in gerisinde kalsa da uygulamaların tek elden çıkması yönüyle kullanıcılara avantajlar sağlamaktadır. Çünkü yapılan uygulamalar tek merkezden kontrol edildiği için kullanıcıları üzecek türden vakaların yaşanması asgariye indirilmiş olacaktır. Yine de iOS mağazasında çok sayıda ve kalite değeri yüksek uygulamalara erişebilmek mümkündür.

Bir diğer avantaj olarak da kullanıcılar için sağlanan güncellemelerin anında indirilebilir olması ve hemen hemen bütün cihazları kapsaması gösterilebilir. Aslında burada değinmek istediğim önemli nokta uygulamaların AppStore’a gelişigüzel atılmaması önemli bir avantajdır. Çünkü kontrol aşamalarından geçmiş bir uygulama yüklendiği cihazda optimum ölçüde kullanılabilirlik sağlayacaktır. Bu da son kullanıcıların programlarını keyifle kullanmalarını sağlayacaktır.

iOS Uygulama Geliştirme Programı ve Dili

Şimdi de biraz yeni iOS uygulama geliştirme için neler gereklidir onlardan bahsedelim. Tam anlamıyla bir iOS uygulama geliştirme için MacOS işletim sistemine sahip bir Apple Mac bilgisayar gereklidir. Çünkü geliştirilen uygulamadan tam verim alınması iOS’ un kendi cihazlarında yapılan testler sonucunda ortaya çıkacaktır.

Fakat takdir edersiniz ki bu cihazlar günümüz Türkiye’ si için biraz pahalı ve kullanıcı ara yüzü olarak farklı ürünlerdir. Bundan dolayı uygulama geliştiriciler alıştıkları Windows ara yüzünden kolay kolay vazgeçemediklerinden Mac kullanımı pek yaygınlaşmamıştır diyebiliriz.

Bu nedenlerden dolayıdır ki ülkemizde tercih olarak iOS uygulama geliştirme Windows olarak söylenebilir. Microsoft Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayara sanal makine kurarak iOS mobil uygulama geliştirme yapılabilir.

iOS iPhone Uygulama Geliştirme
Resim 3. XCode ve Objective C

iOS uygulamalarını geliştirmek için XCode geliştirme ortamında Objective C programlama dili kullanılarak yazılan Cocoa Touch framework’leri kullanılır. XCode ve Objective C alışılagelmiş dillere benzememektedir. Dolayısıyla bu ortamda uygulama geliştirebilmek için biraz daha fazla çaba göstermeniz gerekecektir.

Fakat Objective C’nin dezavantajlarına karşı Apple’ın tanıttığı Swift modern söz dizimi ve birçok özelliği sayesinde bu sıkıntılar aşılacak gibi duruyor. Yine iOS uygulama geliştirme için kullanabileceğiniz diğer diller C ve C++ olarak göze çarpmaktadır.

Burada özellikle C++ üzerinde durmak istiyorum. Uygulama geliştirirken geliştiriciye lazım olacak hazır kütüphane dosyaları açısından çok zengin bir kütüphaneye sahip olan C++ bir adım öne çıkmaktadır. Çünkü C++ geçmişten gelen birikim sayesinde sahip olduğu kütüphanelerle hem zamandan tasarruf sağlar hem de sağlam altyapısıyla geliştiriciye yardımcı olur. Bu yönüyle iOS uygulama geliştirme safhasında C++’tan yardım almak gayet mantıklı bir hareket olacaktır.

iOS iPhone Uygulama Geliştirme
Resim 4. iTunes’ ten Genel Görünüm

Windows, iOS uygulama geliştirme için XCode derleyicisine ihtiyaç vardır. XCode iOS uygulamaları geliştirmek için kullanıma sunulan bir IDE’dir. Bu IDE sayesinde uygulama geliştirebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızda MacOS işletim sistemi bulunuyorsa iTunes’ten XCode ücretsiz bir şekilde indirilip kullanılabilir. XCode indirildiği zaman yazılım geliştirme kiti olarak bilinen SDK ile beraber gelmektedir. Bunun için XCode’a sahip olmak yeterli olmaktadır.

XCode’ un sahip olduğu genel özellikler:

 • Kullanışlı
 • Ergonomik olması

söylenebilir.

Artık siz de kendinize uygun bir dili seçip yola koyulabilirsiniz. Bunun için alternatifleri gözden geçirmeniz ve kendiniz için en iyisini belirlemeniz önemlidir. Bu konuda yavaş yavaş düşünmeye başlayabilirsiniz.

iOS Uygulama Geliştirme Dersleri

Her uygulama geliştirme aşamasında kişinin uygulama geliştirme konusunda yeterli bir altyapı olması sahip olması ve sahip olduğu bu altyapıyı gerektiği şekilde kullanması gerekmektedir. Bundan dolayı iOS için uygulama geliştirme yapacak geliştiriciler uygulama geliştirme dilini ve yapısını çok iyi bilmelidirler. Uygulama dilini çözdükten sonraki aşamada geliştirilecek uygulamanın gereklerine uygun bir strateji belirlenmeli ve kodlamanın buna göre yapılması şarttır.

Bir diğer önemli konuda geliştirilecek uygulamanın hangi kitleye hitap edeceğinin bilinmesi ve ona uygun bir yapıya sahip program ortaya konmasıdır. Örneğin; çocuklar için geliştirilecek bir uygulama için çocukların düşünce yapısı bilinmeli ve bu yönde analizler yapılmalıdır.

Veya çalışma hayatı için geliştirilecek bir uygulama için ilgili kurum veya firma ile görüşmeler gerçekleştirmek ve uygulama geliştirmeye bu aşamadan sonra başlamak olmazsa olmazlardandır. Bu şekilde ortaya konmayacak her uygulama muhtemelen hitap ettiği kitle tarafından kabul görmeyecek ve ortaya konulan emekler boşa gitmiş olacaktır.

iOS iPhone Uygulama Geliştirme Resim 5. Objective C Eğitim Kitabı

Bu genel bilgilerden sonra iOS uygulama geliştirme eğitimi nerelerden alınır, nasıl daha iyi iOS uygulaması yazılır sorularının cevabını bulmak gerekecektir. Öncelikle belirtmek gerekirse teknoloji üzerine hemen her alanda olduğu gibi ülkemizde yeni yeni gelişen bu programlama türü için Türkçe kaynak yok denecek kadar az. Dolayısıyla Türkçe kaynak edinme konusunda biraz zorluk çekilebilir. iOS uygulama geliştirme kitabı edinmek isterseniz yabancı kaynaklara yönelmeniz daha mantıklı bir çözüm olacaktır.

Uygulama geliştirme işlerinizi bilgisayar üzerinden yapacaksanız bu konuda oluşturulmuş olan Türkçe veya yabancı web sayfalarını ve forum sitelerini bol bol ziyaret etmeniz biraz daha akıllıca bir çözüm olabilir. iOS uygulama geliştirme dersleri için Veri Akademi sayfasını ziyaret ederek profesyonel eğitimler edinebilirsiniz.

Özellikle uygulama geliştirme safhasında karşılaşabilecek sorun ve hatalarla ilgili olarak anında araştırma ve çözüm işlemi yapmak için iOS uygulama geliştirme eğitimi büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bir diğer yardım ise daha önce iOS uygulama için uğraşmış kişilerden yardım almaktır. Böyle kişilerden özellikle yakın çevrenizde çok fazla yoksa

iOS uygulama geliştirme hakkında sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

iOS Uygulama Geliştirme Hakkında Genel Sorular

Çoğu kimse iOS uygulama geliştirme'ye başlamadan önce kafasına şu soru takılmıştır, geliştirme için Apple’a ücret ödenecek mi?

Eğer uygulamanızı Mac ile geliştiriyorsanız mevcut IDE XCode’u ücretsiz bir şekilde indirip kullanabiliyorsunuz. Apple tarafından sağlanan geliştirici hesabınız yoksa bunun anlamı uygulamanızı cihaz üzerinde deneyemeyeceksiniz demektir.

Jailbreak yaparak çeşitli yollarla uygulamayı çalıştırdınız diyelim bu seferde uygulamayı AppStore’a atmanız gerekecek, tabi bunun için de geliştirici hesabı gerekiyor.

Kısacası bu işe gönül vereceğim başka yolu yok diyorsanız illa ki Apple geliştirici hesaplarından bir tane edinmelisiniz. İsterseniz biraz Apple var olan geliştirici hesap türlerine değinelim. iOS için üç çeşit geliştirici hesap türü mevcuttur.

Bunlar:

 • iOS developer enterprise program,
 • iOS developer program,
 • iOS developer university program.

Kısaca açıklarsak:

 • iOS developer enterprise program iOS uygulama geliştiren firma ve işletmeler tarafında çalışan bir grup için alınan hesap çeşididir. Yıllık ücreti 299 dolardır.

 • İkincisi olan iOS developer program ise bir tek kişinin sahip olduğu hesap çeşididir. Bu hesap için yıllık hesap ücreti 99 dolardır.

 • Üçüncü ve sonuncu hesap çeşidi ise üniversiteler için düşünülmüş ve öğrencilere eğitim verilmesi için oluşturulmuştur. Bu hesap çeşidi öğrencileri iOS uygulama geliştirme konusunda bilinçlendirmeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu hesap çeşidi için ücret alınmamaktadır.

iOS Uygulama Geliştirme İçin Son Sözler

Uygulama geliştirme dünyası oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bundan dolayı kimse her alanda en iyisi olamaz. Dolayısıyla öncelikle ne yapacağınıza karar vermeniz gerekecektir. Yani var olan bilgi birikiminiz ve tecrübeniz sizi nereye yönlendiriyorsa o konuda kendinizi geliştirmeye devam etmeniz doğru bir davranış olacaktır.

Belki de ileride bir iOS uygulama geliştirme uzmanı olabilirsiniz. İsterseniz olaya biraz daha özele inerek bakalım. iOS uygulama geliştirme eğitimi konusunda iyi bir yere gelmek istiyorsanız sadece bu işe yoğunlaşmanız ve kendinizi buna adamanız gerekmektedir.

iOS iPhone Uygulama Geliştirme Resim 6. Mac Bilgisayar

Sözü daha fazla uzatmadan özetlersek; iOS uygulama geliştirmeye kesinlikle karar verdiyseniz öncelikle iOS uygulama geliştirme eğitimi almanız gerekecektir.

Sonrasında bir Mac Bilgisayar ve ikinci adım olarak da Apple’ın sunduğu geliştirici hesabını almanız lazım. Bu aşamalardan sonra zaten Apple tarafından ücretsiz sunulan iOS uygulama geliştirme programı ve diğer kaynaklar artık olayın size kaldığının göstergesi olacaktır.

Bu aşamalardan sonra artık uygulama geliştirmeye başlayabilir ve geliştirdiğiniz uygulamaları AppStore’a atmaya başlayabilirsiniz. Tabi ki geliştirdiğiniz her bir uygulama için Apple size ücret ödeyecektir.

Zaten zaman geçtikçe ve kendinizi bu yönde geliştirdikçe harcamış olduğunuz geliştirici hesap ücretini çoktan kazanmış olacaksınız. Böylelikle uygulama geliştirme birikiminizle kazancınızı günden güne katlamış olacaksınız.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ