Yazılarımız

Veri Akademi

WEB TASARIM VE PROGRAMLAMA

Bu yazımızda sizlere web sitesi programlama nasıl yapılır ve hazır web sitesi yapma konularında bilgi verilecektir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bir web sitesi yapmak uzmanlık gerektiren bir iştir ve bir kişinin üstesinden gelebileceği bir konu değildir. Öyle ki web tasarımı ve programlama başlı başına farklı konular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Konuya bu şekilde bir giriş yapmış olmamız herhangi bir sorun teşkil etmesin. Çünkü profesyonel bir şekilde web sitesi oluşturma yöntemlerinin yanında hazır web sitesi yapan programlar ve uygulamalar da mevcuttur. Hem zamanım yok hem de web sitemin o kadar profesyonel ve kişiye özel olmasına gerek yok diye düşünüyorsanız bu yazımızda sizin için de ipuçları bulunmaktadır. Site kurma işlemi çok fazla zor olmamakla birlikte teknik yardım alınarak bu işe girişilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Bu yazımızda tanıtacağımız web tasarım ve programlama yöntemleri aşağıdaki gibidir.

1. Programlama yöntemi ile web sitesi yapma

2. Hazır programlar yardımı ile web sitesi yapma

1. Programlama Yöntemi ile Web Sitesi Yapma

Programlama yöntemi ile web sitesi yapma, uzmanlık gerektiren ve profesyonel bir ekip çalışmasıyla ortaya konabilen yoldur. Bu yöntemde web programlama uzmanı ve web tasarımcı gibi işin ehli uzmanların çalışmaları ile netice alınabilir. Peki programlama ve tasarım uzmanlarının farkı nedir?

Web Tasarım ve Programlama

İşin aslına bakacak olursak eğer dinamik bir web sitesi yapılamayacak ise web programlama uzmanına pek ihtiyaç olmayabilir. Çünkü dinamik yapısı olmayan sitede asp, asp.net ve php gibi programlama dilleri kullanılmaz. Bunun yerine statik web sitesi için gerekli olan HTML, XML ve CSS gibi dilleri bilmek yeterlidir. Bu aşamada web tasarım uzmanı istenilen tarzda ve özellikte web sitesi ortaya koyabilecektir.

Web sitesi kodlama programları ile web sitesi yapabilmek için kaliteli bir eğitim almak ve bolca araştırma yapmak gerekir. Bu konuda kodlama dersleri alarak bilgi birikiminizi artırmak ve site kurmak için gerekli çalışmaları büyük bir özveri ile yapmak ortaya güzel bir çalışma çıkaracaktır.

Web Sitesi Kodlama Programları

Web sitesi programlamanın iki yönü bulunmaktadır. Birincisi web programlama tarafı ikincisi ise web tasarım kısmıdır. Her iki yönteme de kısaca değinmek gerekirse:

Web Programlama

Günümüzde artık çoğu web sitesi dinamik bir yapıya sahiptir. Dinamik bir web sitesi ortaya koyabilmek için aşağıdaki web programlama dillerine hakim olmak gereklidir. Genel olarak kullanılan web programlama dilleri aşağıdadır:

 • ASP.NET
 • PHP

Web Tasarım ve Programlama

Bu dillerin yanında veritabanı dillerini de bilmek gerekir. Veritabanı için kullanılabilecek diller ise şunlardır:

 • MYSQL
 • MSSQL
 • ORACLE

Bütün bu bileşenler kullanılarak ortaya dinamik bir web sitesi çıkarılabilir. Tabi ki tam anlamıyla bir web sitesi yapabilmek için web tasarım konusunda da çalışmalar yapmak gerekir.

Web Tasarım

Web programlama konusu çözüldükten sonra artık web sitenin tasarımı hazırlanacaktır. Web tasarımı için kullanılacak teknolojilere değinecek olursak:

 • HTML
 • XML
 • JavaScript
 • CSS

Web Tasarım ve Programlama

Web sitemizin tasarım tarafı da sonlandırılınca site kur işlemi bitirilmiş olacaktır. Programlama yöntemi ile web tasarım ve programlama hakkında bu bilgiler yeterli olacaktır. Şimdi biraz da hazır programlar ile web sitesi yapımından bahsedelim.

2. Hazır Programlar Yardımı ile Web Sitesi Yapma

Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde artık insanlar vakit kavramına daha çok önem vermektedirler. Çünkü zaman o denli hızlı ilerliyor ki her gün yeni araştırmalara ve çalışmalara imza atılmaktadır. Bundan dolayı özellikle güncel olması gereken web sitelerinin kolay yönetilebilir olması ve pratik bir şekilde düzenlenebilmesi gerekmektedir. Hazır uygulamalar ile kolayca site aç diyerek çok kısa zamanda işe yarar web sayfaları oluşturabilmek mümkündür.

Web Tasarım ve Programlama

Halen piyasada birçok hazır web sitesi kodları içeren uygulamalar bulunmaktadır. Herhangi bir programlama ya da tasarım dili bilmeseniz dahi kendi web siteni kur diyerek basit ve pratik bir şekilde beğeni toplayan web sitesi oluşturabilmek mümkündür.

Hazır programlar ile web sitesi yaparken genel olarak aşağıdaki adımlar izlenir:

 • Web site teması seçilir (Hazır şablonlardan)
 • Site başlığı, logosu belirlenip eklenir
 • Sitede yer alacak sayfalar girilir
 • Seçilen temaya göre gerekli alanlar (Bağlantılar, butonlar vs…) düzenlenir
 • Site içeriği düzenlenir

Web Tasarım ve Programlama

Yukarıdaki adımlardan sonra web sitesi artık yayınlanabilir hale gelmiş demektir. Hemen hemen bütün hazır web sitesi yapılan uygulamalar da adımlar bu şekildedir.

Web Tasarım ve Programlama Eğitimi

Web tasarım ve programlama konusunda yetkin bir konumda olabilmek için bilgi birikimi ve tecrübe şarttır. Bundan dolayı ister programlama yöntemi ile olsun isterse de hazır programlar yardımı ile olsun web sitesi yapmak profesyonel bir çaba gerektirir. Bu konuda kendinizi web dersleri ile geliştirebilirsiniz. Kendinize ya da firmanıza özel web siteleri geliştirmek için hemen işe koyulabilirsiniz. Hatta gelişiminize bağlı olarak birçok web sitesi talebini karşılayabilmeniz mümkündür.

Web Tasarım ve Programlama

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ