Yazılarımız

Veri Akademi

UYGULAMA NASIL YAPILIR?

Teknolojinin gelişmesi ve artık çağımızın en çok konuşulan akıllı telefonların teknoloji pazarında kalıcı bir yer edinmesiyle beraber yeni bazı alanlar ortaya çıkmaya başladı. Bununla beraber bazı alanlara da artık çok daha fazla önem veriliyor. İşte bu alanlardan birisi de uygulama geliştirme alanı. Akıllı telefonlarla beraber uygulama geliştirme konusu artık çok daha fazla önem kazanmaya başladı.

Uygulama nasıl yapılır? İşte bu sorunun cevabını ve uygulama geliştirme temellerini bu makalede öğreneceksiniz.

Uygulama Geliştirmeye Başlama

Uygulama geliştirme konusunun tek bir alanda anılmıyor olmasıyla beraber öncelikle hangi platforma yönelik uygulama geliştirme yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

Uygulama Nasıl Yapılır?

Geliştireceğiniz uygulamanın mobil mi yoksa bilgisayara mı dönük olacağına karar verdikten sonra ise bir alt başlıya yani hangi işletim sistemine hitap edileceğinin belirlenmesi oldukça önemli.

İlk etapta bu noktada seçiminizi yapıp uygulama geliştirme aşamasında kullanacağınız dili ve araçları da bu seçime göre belirlemeniz en önemli konulardan birisi.

Daha sonra ise yapacağınız uygulamanın da türüne karar vermeniz gerek. Hitap edeceğiniz kitle, uygulamanın tam olarak hangi alana hitap edeceği gibi birçok konuda da iyi bir pazar araştırması yapmalı ve tüm bu araştırmalar sonucunda karar verdiğiniz uygulamaya göre geliştirme aşamalarını kullanmaya geçmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Eğer telefona uygulama yapma gibi bir amacınız varsa çok farklı programlar ve diller ama telefona uygulama yapma değil de bilgisayara uygulama yapma istiyorsanız da çok farklı işlemler yapmanız gerekecek.

Uygulama Nasıl Yapılır?

Bu noktada en çok tercih edilen alanlardan biri olan mobil program yapma alanından biraz bahsedelim. Mobil uygulama yapma bilgisayar uygulaması yapmaktan biraz daha kolay olarak biliniyor.

Nasıl bir uygulama yapacağınıza net olarak karar verdikten sonra mobil program yapma konusunda bir sonraki aşamaya yani işletim sistemi aşamasına geçebilirsiniz.

Mobil uygulama yapma aşamasında bir sonraki adımın ise iOS uygulaması mı yoksa Android uygulaması mı yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Zira bundan sonra mobil uygulama yapma aşamasında atacağınız tüm adımlar bu seçime göre belirlenen aşamalar oluyor.

Uygulama Nasıl Yapılır?

iOS İçin Uygulama Yapma

Eğer hitap ettiğiniz kitle iOS işletim sistemi kullanıcılarıysa yani iPhone program yapma kısmı ile ilgileniyorsanız o zaman belli başlı konulara dikkat etmeniz gerek.

App Store uygulama yapma aşamasında ilk dikkat etmeniz gereken şey başlangıç ücretleri.

Apple uygulama yapma ve yayınlama aşamasında kullanıcılara böyle bir kriter koyuyor. Öncelikle iOS uygulama yapma işlemine başlamadan uygulamanızı yayınlamak için 100$ gibi bir fiyat ödemeniz gerektiğini belirtelim.

Uygulama Nasıl Yapılır?

iPhone program yapma için kullanılan uygulama yapma programları arasında en yaygın olanı ise Xcode programı. Apple uygulama yapma konusunda karar verdikten sonra Xcode kullanarak uygulama geliştirme işlemine başlayabilirsiniz.

Xcode ile C++ dilini ve tabi ki Objective-C dilini kullanarak rahatlıkla Apple uygulama yapma işlemine geçebilirsiniz.

Android İçin Uygulama Yapma

App Store uygulama yapma ve Google Play uygulama yapma arasında ciddi farklar bulunuyor. Apk uygulama yapma Android işletim sisteminin kullanım alanı gereğince biraz daha rahat olarak gösterilebilir.

Android uygulama yapma ve yayınlama çok daha kolay. Google Play uygulama yapma için kullanılan dil ise genelde JAVA ve C++ oluyor. Bununla beraber uygulama yapma programları içerisinde ise en çok Android Studio ve Eclipse kullanılmakta.

Uygulama Nasıl Yapılır?

Ayrıca Android yapısı sayesinde dünya üzerinde en çok kullanılan programlar olarak bilinen Facebook ve benzeri sosyal medya uygulamaları için de Facebook uygulama yapma ve Facebook eklentisi olarak bu uygulamaları tıpkı diğer uygulamalarda olduğu gibi Google Play üzerinden 25$ dolar gibi bir hesap ücreti ile yayınlanabiliyor.

Uygulama Geliştirme İçin Eğitim Adımları

Sıfırdan Başlayanlar İçin Eğitim

1. Belirlenen platforma göre kullanılacak uygulamaları indirmek

2. Kullanılacak uygulamaların eğitimine başlamak

3. Kullanılacak yazılım dilinin eğitimine başlamak

4. Dilin programların hangi alanında yazılacağını öğrenme

İleri Seviye İçin Eğitim

· Geliştirilecek platforma göre ara yüz eğitimi almak

· Kullanılacak dil ile algoritma oluşturma eğitimi almak

· Kullanılan programlardan nasıl proje alınacağını öğrenmek

· Uygulamanın nasıl yayınlanacağını eğitimini almak

Uygulama Nasıl Yapılır?

Tüm bunlarla beraber uygulama geliştirme eğitimi adımlarını da sadece bunlarla sınırlı tutmamak gerekiyor.

İster iOS ister Android ister bilgisayar olsun hangi alanda uygulama geliştirirseniz geliştirin mutlaka uygulama geliştirme eğitimi için düzenli bir planlama yapmanız gerekiyor. Tüm bu adımları kendi oluşturacağınız çalışma stiline ve planına göre arttırıp bu konuda daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ