Yazılarımız

Veri Akademi

MOBİL UYGULAMA YAPMA

Mobil Uygulama Nedir?

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri her şey daha farklı ve ilginç bir hale dönüşmeye başladı. Daha önceleri akla hayale gelmeyen iş ve işlemlerin yapılabildiği mobil dünya, her geçen gün yeni gelişmelere yelken açmaktadır. Bunda da insanların ihtiyaçları ve istekleri önemli bir rol oynamaktadır.

Gelişen dünyada farklı isteklere göre şekillenen bir teknoloji ihtiyacı kendisini hissettiriyor. Durum bu şekilde olunca araştırmacılara ve özellikle konumuzla bağlantılı olarak uygulama geliştiricilere büyük görevler düşmektedir.

Peki nedir bu mobil uygulama? Akıllı telefonlar ve tabletler için tasarlanıp geliştirilmiş olan yazılımlara mobil uygulama diyoruz. Mobil uygulama bazen mobil site kavramıyla karıştırıldığı için bu konuda da bir iki cümle yazmak faydalı olacaktır.

Mobil site ;yani responsive web uyumlu web siteleri, günümüzde halen kişisel bilgisayar ortamında kullanılmakta olan ve zaman içerisinde mobil dünyada da etkin olmak için mevcut sitenin birebir oluşturulmasıdır.

Mobil uygulama kavramı ise daha çok akıllı telefon ve tabletler için gerekli olan program ve uygulamalardır. Bundan dolayı sadece akıllı telefonlar ve tabletler için geliştirilip programlanmış uygulamalar olarak karşımıza çıkarlar. Bu aşamada da aklımıza mobil uygulama yapma sorusu gelecektir.

Yazımıza Android uygulama yapma konusunda bilgiler vererek devam edelim. Böylece kafamızda yer alan soru işaretlerinin bir bölümünün giderilmesine yardımcı olalım.

Mobil Uygulama Yapma Programı

Günümüzün gelişen teknolojik aygıtları olan akıllı telefonlar ve tabletlere uygulama geliştirmek için kullanacağınız programlardan biri Phonegap’tir. Bu program ile daha doğrusu aşağıda da ifade edileceği üzere servis ile kendimize has uygulamalar geliştirebilmek mümkündür. Bunun için öncelikle mobil uygulama yapma için örnek uygulamamıza odaklanalım.

Mobil uygulama ne anlama gelir ve mobil siteden farkı genel olarak nasıl fark edilir bunlardan yukarıda kısaca bahsettik ama yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu fark biraz daha net anlaşılacaktır.

Yazımızda mobil uygulama geliştirme programları içinde yer alan Phonegap tanıtımıyla devam edeceğiz. İsterseniz mobil uygulama nasıl geliştirilir sorusunun cevabını hep beraber adım adım görelim.


Mobil Uygulama Yapma

Mobil Uygulama Geliştirme Dersleri

Yazımıza Phonegap’i açıklamayla devam edelim. Aslında Phonegap geliştirdiğimiz mobil uygulamaları tüm mobil platformlar için derleyen bir servistir. Öncesinde ‘Apache Cordova’ olarak adlandırılan fakat Adobefirması tarafından satın alındıktan sonra şimdiki adını olan bu servisle birlikte HTML5 tabanlı kodların derlenmesi mümkün hale geliyor. HTML, CSS ve JavaScript dilleri ile mobil uygulama geliştirici olunabilir.

Phonegap ile iOS, Android ve Windows Phone gibi mobil işletim sistemleri için mobil uygulama geliştirilebilmektedir. Servisi kullanarak geliştireceğimiz uygulamamızı herhangi bir derleyici ya da ara yüz kısıtına bağlı olmadan çalıştırarak geliştirebiliriz. Bu sayede ücretsiz geliştirme yapısı ile beraber Phonegap bizlere uygulama geliştirici özelliği kazandırıyor.

Servisin güzel yanlarından birinin de çalışırken herhangi bir derleyici veya kod yazma ara yüzüne ihtiyaç olmaması olduğunu belirtmiştir. Phonegap ile istediğiniz platformda uygulamayı geliştirip çalıştırabilmeniz olağan hale getirilmiştir.

Mobil uygulama yap denince herkes internet ortamında bir kaynak veya mobil uygulama yapma sitesi araştırmaktadır. Bu konuda hizmet veren çeşitli web siteleri bulabilmek mümkündür. Ücretli ve ücretsiz seçeneklerle birlikte mobil uygulama yazma konusunda deneyim sahibi olabiliriz. Bundan dolayı mobil uygulama siteleri hakkında araştırmalar yaparak bize en uygun ve işimize yarayacak web sayfaları bulabiliriz.

Mobil uygulama yapma konusunda çeşitli forumlardan da faydalanarak daha önce bu konuda çalışmalar yapmış kimselerin tecrübelerinden faydalanmak bize zamandan tasarruf sağlayacaktır. Zaman konusunda temkinli olmak önemlidir. Çünkü biliyoruz ki teknoloji yerinde durmuyor ve devamlı olarak güncellenip değişiyor. Bundan dolayı yeni teknolojilerin biran önce öğrenilmesi ve uygulanması önemli hale gelmektedir.

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan mobil uygulama yapma programıPhonegap tanıtımına başlayalım. Siz de anlatımlarımızı adım adım uygulama yoluna giderseniz ilk uygulamanızı yaparak işlemlerin ne kadar kolay olduğuna şahit olabilirsiniz.

Mobil Uygulama Yapma Programı

Phonegap ’i kurabilmek için öncelikle ‘Node.js’ dosyasına ihtiyacımız var. ‘nodejs.org’ dan gerekli yükleme işlemi yapılabilir. Web sayfasına girince ‘Install’ butonuna tıklayarak veya ‘Downloads’ kısmından ilgili uygulama indirilerek programın kurulumu gerçekleştirilebilir. Bu yazımızda ‘Node.js’nin kurulumundan detaylı olarak bahsedilmeyecektir.


Mobil Uygulama Yapma

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Kurulum işlemi bittikten sonra artık Phonegap’la çalışmaya başlayabiliriz. Öncelikle ‘Başlat’ kısmından ‘Çalıştır’ diyoruz ve ‘ cmd’ yazarak ‘Tamam’ diyoruz. Bu şekilde komut sistemi açılıyor. ‘cd..’ komutu ile komut sisteminde ‘C’ sürücüsüne geçiş yapıyoruz.

Ardından yapacağımız projelerin tutulacağı bir klasör oluşturuyoruz. Bunun için ‘D’ sürücüsü seçilebilir. Sırasıyla aşağıdaki komutları girip her birinde ‘Enter’ tuşuna basıyoruz.

D:

cd Proje

Phonegap create uygulama

Bu şekilde ‘Proje’ adlı bir klasör oluşturup içerisine ‘uygulama’ adlı bir proje oluşturulmuştur. Bir sonraki adım olarak ‘ D:\Proje>cd uygulama’ komutu ile proje klasörüne geçiş yapıyoruz. Ardından uygulamamızı web tarayıcıda görebilmeyi sağlamak için web sunucuyu başlatıyoruz. Bunun için de ‘D:\Proje\uygulama>phonegap serve’ komutunu yazıp ‘Enter’ tuşuna basıyoruz. Bu komuttan sonra gelen sonuçlardan ‘listening on’ kısmında yazan ‘192.168.1.108:3000’ ip adresini web tarayıcıya yazıp çalıştırıyoruz.

Görüldüğü gibi oldukça basit aşamalardan geçerek Phonegap’te basit bir uygulama geliştirmiş olduk. Dikkat edilirse uygulama geliştirme aşamasında herhangi bir geliştirme ortamı, farklı bir derleyici ve benzeri uygulamalara ihtiyacımız olmadı. İhtiyacımız olan tek şey Windows komut satırıydı. Bu şekilde Phonegap ile ilk mobil uygulama geliştirme eğitimi almış oldunuz. Her ne kadar basit bir uygulama olsa da servisin çalışma yapısını öğrenmek açısından faydalı bir çalışma oldu diyebiliriz.

Bu çalışma ile birlikte mobil uygulama yap denilince basit düzeyde de olsa bir uygulama geliştirebilmek mümkündür. Siz de bu aşamaları kendiniz deneyerek Android uygulama yapma konusunda giriş yaparak bu konudaki bilgi ve tecrübenizi artırmanın yollarını arayabilirsiniz.


Mobil Uygulama Yapma

Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimi

Teknolojinin yüksek hızlarda geliştiği, araştırmaların hiç olmadığı kadar seri ve hızlı bir şekilde ilerlediği günümüzün literatürüne yabancı kalmamak için bir yerden başlamanın faydalı olacağı kesindir. Bu yazımızda sizlere teknoloji dünyasının temel taşlarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen mobil dünyada uygulama geliştirme konusunda bilgi vermeye çalıştık.

Bu bilgiler ışığında siz de edinmiş olduğunuz bilgileri daha da ileri taşıyarak mobil uygulama konusunda söz edilir bir yere gelebilirsiniz. Bunu yapmak için bıkmadan, usanmadan çalışmanın gerekliğinden bahsetmek yersiz olacaktır. Halen var olan mobil uygulama siteleri ile bilginizi her zaman bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Gerekirse bu konuda özel destek de alınabilir. Tabi ki tek başına çok geniş bir bilgi denizinden faydalanmak zor olacaktır.

Yazılım konusundaki gelişmeler beraberinde yeni teknolojileri ve uygulamaları getirmiştir. Günümüzde artık kodlamayla birlikte sürükle bırak ara yüzlerde popülerlik kazanmıştır. Son zamanların en gözde uygulama geliştirme cihazları ise şüphesiz akıllı telefonlar ve tabletler olmuştur. Bundan dolayı mobil uygulama yapma oldukça ilgi çekmektedir. Ve sadece bu konuya hizmet eden birçok web sayfası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları sayfamızın aşağıda bulunan siteler kısmında verilmiştir.

Bu sayfaları ziyaret ederek ücretsiz bir şekilde mobil uygulama yapma konusunda tecrübe sahibi olabilirsiniz. Böylece mobil dünyada kendinize yer ayırıp birbirinden güzel uygulamalar geliştirebilirsiniz.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ