Yazılarımız

Veri Akademi

İOS YAZILIM GELİŞTİRME

Kullanımı gün geçtikçe artarak devam eden akıllı telefonlar birçok iş ve işlemde bizlere kolaylık sağlamaktadır. Bundan dolayı iOS uygulama geliştirme son zamanlarda yoğun bir şekilde araştırılan konular arasındaki yerini almıştır. Halen piyasada yer alan birçok uygulama bizlere sunulmuş olsa da geliştirilmeyi bekleyen birçok alan ve konu bulunmaktadır.

iOS yazılım geliştirme yapmaya başlamadan önce yazılım geliştirme ile ilgili olarak bilinmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Örneğin iOS yazılım güncelleme bu aşamada bilinmesi gereken önemli noktalardan sadece biridir.

Yazılım Geliştirme Süreçleri

iOS yazılım geliştirme konusundan önce yazılım geliştirme süreçleri modellerine göz atmak faydalı olacaktır. Günümüzde özellikle iOS uygulama geliştirme Windows yazılım ihtiyaçları giderek artmaktadır. Bu ihtiyaçların artması yazılım geliştirme esnasında kullanılacak yöntemlerin de gelişmesine imkan sağlamıştır. Böylelikle geliştirilecek uygulamaların doğru, emniyetli, anlaşılabilir, test edilebilir ve bakım yapılabilir şekilde olması sağlanacaktır.iOS Yazılım Geliştirme

Bu şekilde yapılan uygulamalar daha kısa sürede, düşük düzeyde hatayla ve daha az maliyetle gerçekleştirilebilecektir. Aşağıda yazılım geliştirme modelleri sunulmuştur.

 1. Gelişigüzel Geliştirme

 2. Barok Modeli

 3. Şelale (Waterfall)

 4. Helezonik (Spiral)

 5. Artırımsal Geliştirme

 6. Döngüsel

 7. Çevik Yazılım Geliştirme

iOS Yazılım Geliştirme Modelleri

Modelleri genel olarak bilinenleridir. Şimdi kısaca bu modeller üzerinde duralım.

 1. Gelişigüzel Geliştirme Modeli : Bu yöntemde herhangi bir metot ya da yöntem kullanılmaz. Genellikle kişisel olarak geliştirilen uygulamalarda kullanıldığı görülmektedir.

 1. Barok Modeli : Bu model de yaşam döngüsü doğrusal adımlardan oluşur ve uygulama bu şekilde geliştirilir. Adımlar arasında geri dönüş yapılıp yapılmayacağı belli değildir.

 1. Şelale (Waterfall) Modeli : Geleneksel yazılım geliştirme modelidir. Bu yöntem de yazılım geliştirme aşamaları en az birer kez tekrar edilmektedir. Bir proje iyi tanımlanmış ve az zaman gerektiriyorsa şelale modeli tam da belirtilen proje için geçerlidir.


iOS Yazılım Geliştirme Modelleri

Modelin işleyiş aşamaları aşağıdaki gibidir.

 • Yazılım gereksinimlerinin belirlenmesi

 • Sistem ve yazılım tasarımı

 • Yazılım geliştirme ve birim testleri

 • Sistemi entegre etme ve test yapma

 • Bakım ve onarım işleri

Günümüzde kullanımı giderek azalmaktadır.

 1. Helezonik (Spiral) Model : Temel olarak 4 ana bölümden oluşur.

 • Planlama

 • Risk yönetimi

 • Üretim

 • Kullanıcı değerlendirmeleri

Küçük projeler için uygun değildir. Ayrıca bu projeyi uygulayanların deneyimli olması ve risk analizi konusunda bilgili olması gerekmektedir.

 1. Artırımsal Geliştirme Modeli : Geliştirilecek uygulamanın küçük parçalara bölünerek döngüsel olarak geliştirilmesi gerçekleştirilir. Projenin gerçekleştirme süresi küçük zaman dilimlerinden oluşan döngülerdir. Her döngüyle beraber uygulamanın planlanmış bir parçası bitirilmiş olur.

 1. Döngüsel Model : Artırımsal modelle benzer özellikler gösterir. Farkı ise döngülerin sahip olduğu süreçlerdir. Artırımsal model kullanılırken döngülerde tasarım, kodlama, entegre etme ve test süreçleri yer alırken, döngüsel modelde planlama aşamasından itibaren tüm proje süreçleri dahil edilir.

Hem döngüsel model hem de artırımsal modelin en büyük avantajı ilerleyen aşamalarda ihtiyaç duyulan değişiklikler için daha az maliyet oluşturmalarıdır. Her iki model de özel yazılım geliştirme için kullanılabilir.


iOS Yazılım Geliştirme Modelleri Daire

 1. Çevik Yazılım Geliştirme Modeli : Hantal yazılım geliştirme modellerine karşı geliştirilmiştir. Metotlarda kullanılan döngüler çok kısa olduğundan döngü sayısı oldukça fazladır. En önemli avantajları yapılan değişikliklerin yazılıma hızlı bir şekilde uyarlanmasıdır. Bundan dolayı birçok yazılım geliştirme uzmanı tarafından tercih edilmektedir.

iOS Yazılım Geliştirme Eğitimi

Şimdiki yazılım geliştirme araçlarını kullanabilmek için profesyonel ve tam donanımlı bir destek almak gerekecektir. Her ne kadar eğitim için internet dünyasında birçok kanal bulunmakta olsa da program yazmanın temelini oluşturacak bir eğitim faydalı olacaktır. Alınacak eğitimle birlikte iOS yazılım geliştirme dili de öğrenilmiştir olacaktır. Hatta iphone yazılım geliştirme konusunda da özel bir eğitim alınabilir.


iOS Yazılım Geliştirme Eğitimi

Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman web ortamında iOS uygulama geliştirme dersleri temin ederek mobil dünyada yer alan uygulamalara bir yenisi de siz ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bilgi ve deneyiminizi artıracak çalışmalar yapmak olacaktır. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde yer alan uygulamalarda sizin de imzanız olsun istiyorsanız iOS yazılım geliştirme konusunda çalışmalara hemen başlayın, bilişim dünyasında belirleyici aktörlerden biri olun.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ