Yazılarımız

Veri Akademi

VİSUAL BASİC NEDİR?

Visual Basic

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan Basic programlama dilinin daha fazla geliştirilerek ortaya çıkmış haline Visual Basic deniyor. Basic en temel ve en basit programlama dilidir. Üstelik en basit programları yazmak için geliştirilmiştir. Zamanla Windows ile tam bağlı çalışmasından doğan avantajlar kullanımını arttırmış. Üst seviye, nesne tabanlı, olay yönlendirmeli ve görsel programlamalar için aranan dil olmuştur. IDE ismi verilen ortam koleksiyoncusu yapılarla çok kolay bir biçimde kendinize ait bir yazılım hazırlayabilirsiniz.

VBA, VB Script ve Visual Basic.NET olmak üzere 3 ayrı gruba ayrılan programlama dili Visual Basic.NET için geleceğin Visucal Basic 6.0 tanımını yapmamız yanlış olmayacaktır. Temel özelliklerine bakacak olursak ne kadar çok yönlü bir programlama dili olduğunu daha iyi kavrayabileceksiniz.

 • Windows API ya da benzeri işlem çağrılarına uyumludur.
 • Active-X uyumluluğu sayesinde çok daha kullanılabilirdir.
 • ADO, DAO ve RDO yöntemleri sayesinde Microsoft Access, Oracle, Paradox, MySQL ve SQL veri tabanlarıyla bağlantılı çalışabilir.
 • ASCII ve diğer ikili dosya türleriyle rahatlıkla proje yapılabilir.
 • Nesne tabanlı olması büyük bir avantajdır.

Visual Basic Nedir, Ne İşe Yarar?

Visual Basic Nedir? Ne İşe Yarar? Visual Basic çıkış noktası temel bir programlama dili olsa da günümüzde en çok tercih edilen diller arasında yer alıyor. Çünkü bir programı yaratıp çalıştırmaktan öte birçok fonksiyonu içinde barındırıyor. Visual Basic programı ile kodlanan bir uygulamanın çalıştırılmasının haricinde geliştirilmesi mümkün olabiliyor. Bunun için farklı bir alternatife ihtiyaç duymadan Visual Basic ile çalışmaya devam etmeniz ise muazzam.

Bir programın kodlarını yazabileceğiniz, düzenleyebileceğiniz, hatalarını ayıklayarak daha işlevsel hale getirebileceğiniz bir programdır. Ayrıca uygulamanızı geliştirerek daha iyi bir hale getirmek, bir veri tabanına bağlanarak daha büyük ölçekli işlerde kullanmak yine sizin elinizdedir. Temel anlamda Visual Basic ne işe yarar sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilir. Bu yapacağınız işlemleri ticari programlar, şirketler için geliştireceğiniz özel tasarımlar, web uygulamaları, diğer platform uygulamaları, kullanıcı ara birimleri, raporlama uygulamaları gibi geliştirmeniz mümkündür.

Visual Basic Nedir, Nasıl Kullanılır?

Visual Basic kullanarak bir program yazacağımızı var sayalım. Kafamızda tasarladığımızı ekranımıza yansıtmamızın zamanı geldi. Yaratacağınız her kod dizini ve her uygulama VB için proje kapsamındadır. Her zaman yeni bir projeye başlarsınız, projenizi geliştirirsiniz. Visual Basic program dahilinde ihtiyacınız olabilecek her şeyi içerisinde barındırıyor. Projenizi açtıktan sonra isterseniz IDE yani yardımcı araçlar ve derleyiciler kullanarak daha iyi bir iş çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Bir Visual Basic projesi hangi bölümleri içerir?

 • Form
 • Kontrol
 • Properties
 • Method
 • Olay Prosedürü
 • Genel Prosedür
 • Modül

Bu noktada formlar kullanıcı ara yüzündeki pencerelerdir. Formların yani pencerelerin üzerinde gördüğünüz şekiller kontrolleri kapsar. Bu şekillerden herhangi birinin her işlevi property yani özellik olarak tanımlanır. Genel prosedürler gereği sabit kalan ya da değişken olan tanımlamaların bulunduğu yapı ise modüller olarak adlandırılır.

Visual Basic Örnek

Visual Basic herkes tarafından kullanılabilecek bir programlama dilidir. Yani bu noktada bir webmaster olmasanız bile kullanabileceğiniz, özgün yazılımlar çıkarabileceğiniz, dışarıdan desteklenebilir bir yazılım programından bahsediyoruz. Visual Basic örnek üzerine çok yoğun içeriğe sahip bir dildir. İnternette oldukça yoğun bir biçimde karşılaşabileceğiniz bu örnekler size kodlama, programlama ve yazılım bilgisi hakkında yararlı bilgiler olarak geri dönebilir. Visual Basic silme eylemi için kullanılan yapı delete. Örnek olarak bir kişi listesinde TC kimlik numaralarını sileceksiniz.

· "delete from bilgiler where tc='" & tc & "'"

Ya da daha açıklayıcı bir örnekle şöyle bir kod dizinine dikkat çekebiliriz.

Private Sub Button1_Clicked() Handles Button1.Click

MsgBox("Visual Basic Örnekleri")
End Sub

Bu kod dizinini yerleştirdiğiniz buton Button1 olarak adlandırılmış. Buton 1 ile click yani tıklama eventi gerçekleştiğinde bu eventa bağlı aşağıdaki tüm prosedürleri çalıştırır. Gördüğünüz gibi aşağıdaki satırda prosedür olarak MsgBox yazıyor. Bu mesaj kutusu anlamındadır ve tırnak içindeki metin mesajdır. Bu kodu Visual Basic ile butonun içine yerleştirip çalıştırırsak butona tıklandığında ufak bir mesaj penceresi açılacaktır. Pencerenin içinde ise bırakacağınız notu görebilirsiniz.

Visual Basic Webmaster

Webmaster kelimesi ağ uzmanı, ağ yöneticisi olarak çevrilmektedir. Web sitesi geliştiren kişi olarak bilinen bu terime sahip olan kişiler sunucu, yazılım, tasarım gibi birçok konuda bilgi sahibidirler. Kullandıkları birçok programlama dili vardır. Visual Basic webmaster için olmazsa olmaz yapılardan birisidir. Özellikle web tabanlı çalışan webmasterlar için mutlaka kullanması gereken bir programlama dilidir. Microsoft Visual Basic ya da Excel Visual Basic, Phthon, HTML, PHP, ASP,.NET, AJAX, Java, ColdFusion gibi birçok yazılım dili bu kişilerin aktif kullanımındadır.

Visual Basic Dersleri

Visual Basic Ders Visual Basic en temel programlama dilleri arasında gösterildi için hakkında birçok içeriğe erişilebilir. Özellikle örnekler, işlemler, hazır kod dizinleri ve görsel araçlara ulaşabilirsiniz. Visual Basic dersleri alarak kendi kendinize bir program yazabilirsiniz. İnternette en çok görülen dersler Visual Basic ekrana mesaj yazmak, Visual Basic değişken kullanımı, Visual Basic basit web browser, Visual Basic basit hesap makinesidir. Bu tarz konularda gerek uygulamalı gerekse teorik bilgilere ulaşabilirsiniz. Visual Basic derslerini düzenli olarak takip ederek kaliteli programlar oluşturabilirsiniz.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ