Yazılarımız

Veri Akademi

SQL SERVER DERSLERİ

SQL server dersleri ile ilişkisel veri tabanı yazılımı konusunda yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz. SQL server nedir denildiği zaman aslında ilk akla gelen şey bir programlama ya da yazılım dili oluyor. Ancak bu anlamda geliştiricilerin SQL server ile ilişkilerini incelerseniz sadece uygulamaların çekirdek yapıları için kullandıklarını görebilirsiniz.

SQL server dersleri ile isterseniz bireysel anlamda kurslardan faydalanabilirsiniz. Ancak internetten eğitim videoları ve çeşitli öğretici içerikler kullanarak SQL hakkında bilgi birikimine sahip olmanızda mümkün.

SQL Server Nedir?

SQL sorgularıyla veri tabanı üzerindeki verileri işleyebilmek ve yönetebilmek için ihtiyacımız olan platformdur. Bunu bize RDBMS ismiyle Microsoft sağlıyor. Relational Database Manaement System isminin kısaltılmışı olan bu harfler SQL sorgularıyla verileri işlememiz için gerekli olan yapı görevi görüyor.


SQL Server Dersleri

SQL eğitimi alırken program geliştirme kapsamında öğreneceğiniz bir takım bilgilerde olacaktır. Örneğin SQL Server ile uyumlu yazılım dili olan C# ile yapacağınız çalışmalarda, T-SQL kullanarak oluşturacağınız fonksiyonlarla uygulamanızı bir adım ileri taşıyabilirsiniz.

SQL Server Nasıl Kullanılır?

Yeni bir veri tabanı oluşturarak SQL Server üzerinden işlerimizi düzenleyeceğimizi varsayalım. Veri tabanı oluşturduktan sonra SQL server nasıl kullanılır sorgusunu herkes bir kez sorar. Aslında kendine has dinamikleriyle son derece estetik bir yapıya sahip olsa da ilk bakışta fazlasıyla karışık gözüküyor.

Veri tabanı üzerinde bulunan verileri işlemenin yanı sıra yapacağınız geliştirmelerde de fazlasıyla kullanacağınız bir sistemdir. SQL server bünyesinde tuttuğunuz uygulama çekirdeklerini SQL server ilişkileri kapsamında T-SQL ile farklı platformlara uyarlayabilirsiniz. Transact SQL anlamına gelen terimle istemci ile Client arasındaki veri akışını kontrol etmenizde mümkün olacak.

SQL Server kullanırken ilk yapmanız gereken şey Collation Name yazan kısımda karakter seti ve harf duyarlılığını Turkish_CS_AS olarak değiştirmektir. Çünkü aksi takdirde alfabe dışında kalan harfleri kaçırabilir, sorgularda tüm verilere işlem yapamayabilirsiniz. Bunun dışında SQL Server nasıl kullanılır sorusuna cevaben dikkat etmeniz gereken maddeler şunlardır.

 • Tablolar

 • Diyagramlar

 • Görünümler

 • Saklı Yordamlar

 • Kullanıcılar

 • Roller

 • Kurallar

 • Varsayılan Değerler

 • Kullanıcı Tanımlı Veri Türleri

 • Kullanıcı Tanımlı Fonksiyonlar

SQL Server Hakkında

SQL Server hakkında söylenecekleri birkaç cümleyle anlatmak imkânsızdır. Ancak yapılabilecek işlerin ne denli büyük olduğunu bazı detaylara değinerek anlatabiliriz. İlişkisel veri tabanı yönetiminde bizlere Microsoft tarafından sunulan SQL Server 2012 ile yapabileceklerinizi aktaracağız. Maddelerde ücretsiz olarak SQL server özellikleri sunulduğu gibi ücret karşılığında satın alabileceğiniz server çeşitleri de mevcuttur.

 • SQL Server Compact

Ücretsiz olarak sunulan bu sistem mobil aygıtlar arasındaki bir sistemi birbirine aktarabilir ve ortamları bağlayabilir.

 • SQL Server Express

Yine ücretsiz olarak SQL server eğitimini amaçlayan bir sürümdür. Ücretsiz uygulama paylaşımları mevcuttur.

 • SQL Server WEB

Küçük boyutlu internet siteleri için idealdir ve cüzi bir ücreti vardır.

 • SQL Server WorkGroup

Birden çok küçük ölçekli uygulamanın çalıştırılabilmesi, geliştirilebilmesi ve uygulama paylaşımlarıyla yayılabilmesi için kullanılabilir. Ücretli bir sürümdür.

 • SQL Server Developer

Ücretli olarak sunulan geliştirici odaklı SQL Server sürümüdür. Ücreti karşılığında tüm özellikleri aktif olarak sunulur ve geliştirme dışında başka bir işlemi yoktur.

 • SQL Server Standart

Geniş veri platformlarıyla birlikte uygulama tabanlı ve yüksek oranlarda kullanıma açık bir sürümdür. Ücretli olarak sunulur.

 • SQL Server Enterprise

SQL Server üzerindeki tüm özelliklerin aktif olduğu sürümdür. Ücretlidir.

 • SQL Server Business Intelligence

İş konusunda iş yükünü azaltacak kadar başarılı bir sürümdür. Sadece büyük ölçekli firmalar tarafından tercih edilebilecek bir ücreti vardır.


SQL Server Dersleri

MySQL Nedir?

MySQL nedir? denildiğinde sunulacak en kısa cevap ücretsiz olarak sunulan bir ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir olur. Aslına bakarsanız karşınıza en çok çıkacak veri tabanı yönetim aracı diyebiliriz. Başlıca kullanım alanlarının web tabanlı uygulamalar olduğunu söylemek mümkün. İnternet siteleri başta olmak üzere PHP ve ASP desteği sayesinde birçok internet projesinde başı çekmektedir.

MySQL ile sürekli olarak karşılaştırılan MS SQL farkına değinmekte de fayda var. MS SQL Microsoft tarafından sunulan SQL Server hizmetidir. Ücretsiz sürümü olmasına karşın tamamen ücretsiz olarak sunulan MySQL özelliklerine sahip değildir. Dolayısıyla MySQL Management açısından son derece üstün bir performansı sağlarken ücret konusunda bütçenizi sarsmaz. Bu noktada profesyonel işler için ücretli sürüm avantajlıyken, ilk etapta MySQL kullanmanın avantajı da göz ardı edilemez.

SQL Yazmak

SQL yazmak deyimi aslında yazılım dili olarak sanılmasının en büyük sebeplerinden biridir. SQL bir sorgu dili olmasına karşın birçok insan tarafından yazılım dili olarak biliniyor. Oysa SQL ile veri tabanı üzerinde sadece fonksiyonlar yazabilirsiniz. SQL Function nedir sorusuna oldukça sık rastlıyor olabilirsiniz. SQL fonksiyonlarından başka bir şey değil.

SQL function özellikleri veri tabanı üzerinde bazı işlemleri ve veri yönetimlerini otomatik olarak tekrar yapılmasını gerektirir. Asıl amacı tamamıyla budur. SQL yazmak demek SQL function yazmak anlamını taşır. SQL Sistem Fonksiyonları ve UCF Kullanıcı Tanımlı Fonksiyonlar olmak üzere iki ayrı ana gruba ayırabiliriz. Genel anlamda ise şöyle bir SQL fonksiyon gruplandırması yapılabilir.

 • Matematiksel Fonksiyonlar

 • String Fonksiyonlar

 • Kullanıcı Tanımlı Fonksiyonlar

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ