Yazılarımız

Veri Akademi

SİSTEM YAZILIMLARI NELERDİR?

Sistem yazılımları nelerdir sorusuna bilgisayar sistemleriyle ilgili tüm kategorileri katmamız doğru olacaktır. Zira büyük verilerin işlendiği, kullanıcıların özgür bir biçimde işlemlerini yönetebilmelerini sağlayan unsurlar sistem yazılımı olarak geçmektedir. Oldukça zengin bir yelpazeyle alt kategorilere ayırabileceğimiz bir tanım olduğunun altını çizmekte fayda var.

 • Bilgisayar Kütüphaneleri
 • Donanım Sürücüleri
 • Donanım Yazılımları
 • Güvenlik Yazılımları
 • Hizmet Yazılımları
 • Pencere Yöneticileri
 • Sunucu ve Veritabanı Yazılımları
 • Uygulama Programları ve lirogram Arayüzleri
 • Sistem Yönetim Programları
 • Zararlı Yazılımlar
 • Özgür Sistem Yazılımları
 • İletişim Yazılımları
 • İşletim Yazılımları (İşletim Sistemleri)
 • Bilgisayar Yazılımları Nelerdir?

  Sistem Yazılımları Nelerdir

  Bilgisayar yazılımları bilgisayar vasıtasıyla kullandığımız işlerin yükünü ve zamanını azaltan kullanıcı odaklı yazılımlardır. Sistem yazılımı nedir sorusuyla aynı doğrultuda cevaplanabilecek bir soru olduğunu belirtmekte fayda var. Bunların içine işletim sistemleri dahi eklenebilir. İşletim sistemi yazılımları nelerdir sorusuna oldukça sık rastlamamıza rağmen tüm kullanıcılar tarafından bilinen bir soru olduğunun farkını belirtmek istiyoruz.

  Tüm bilgisayarlarda karşımıza çıkabilecek düzeyde olan Microsoft Windows, Apple OS, Linux, Ubuntu gibi sistemler birer işletim sistemi yazılımıdır. Bu yazılımların üzerinde kullanımımızı etkileyen uygulamalara ise sistem yazılımları ismi verilir.

  Sistem Yazılımı Örnekleri

  Sistem yazılımı konusunda piyasada çok yönlü bir sektör var diyebiliriz. Özellikle kullanıcıların ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap verebilmesi adına bu önemli bir faktördür. Mesela güvenlik yazılımıyla haberleşme yazılımının amaçları, kullanım alanları, kullanıcı grubu tamamıyla ayrı portföylerdedir.

  Microsoft yazılımları ile e-ticaret yazılımları burada örnek olarak düşünülebilir. Microsoft yazılımları Windows işletim sistemi kullanan hemen hemen tüm kullanıcıların ihtiyacı olabilecek ürünlerdir. Bunların arasında bilgi düzenleme, bilgi akışı, medya oynatma gibi klasik uygulamaların yanı sıra ekstra kullanımlar içinde çok yönlü bir uygulama skalası sunuluyor. E-ticaret yazılımları içinse söz konusu olan internet üzerinden ticaret yapma eylemini en kolay ve en güvenli şekilde sunan uygulamalar karşımıza çıkıyor.

  Güvenlik Yazılımları Nelerdir?

  Sistem Yazılımları Nelerdir

  Güvenlik yazılımları her türden kullanıcının ihtiyacı olabilecek bir türdür. Buna kişisel kullanımda kişisel bilgisayar da dahil edilebilir, kurumsal bir şirketin verileri için çözüm ortağı anlamında da düşünülebilir. Bu gibi yazılımlar genellikle zararlı yazılımların vereceği zararlardan gerek bilgisayarı, gerek veritabanını gerekse sunucuyu korumak için hazırlanmaktadır.

  Konu bu denli derin bir olay olduğundan dolayı çeşitli güvenlik statülerde güvenlik yazılımları geliştirilerek daha iyi sonuçlar alınmaya çalışılıyor. Örneğin güvenlik konusunda veritabanı yazılımları hazırlanarak büyük miktarda verileri koruma altına almak daha kolay hale geliyor. Nitekim bir kişisel bilgisayarla veritabanı arasındaki güvenlik yöntemleri arasında ne denli bir fark olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz.

  Uygulama Yazılımları Nelerdir?

  Sistem Yazılımları Nelerdir

  Sistem yazılımları baz alındığı zaman oldukça sık karşılaştığımız bir grup olduğunu belirtmekte fayda var. Uygulama yazılımları nelerdir sorusuna kullanıcının hizmet aldığı tüm programları buraya dahil edebiliriz. Aynı zamanda sadece kullanıcı odaklı değil kullanım açısından işletmeye ya da kuruma fazlasıyla kolaylık sağlamaktadır. Günümüzde kullanımı artan mobil cihazlar ayrı bir sistem yazılımıkulvarı oluşturdu diyebiliriz. Artık tüm uygulamalar için birde mobil versiyonlar piyasaya sürülüyor.

  Eskiden bir uygulama yazılımı sadece Windows ya da OS için yapılırken artık Android ya da iOS içinde bu uygulama yazılımları görülebiliyor. Dolayısıyla belediye yazılımları buna basit bir örnek olarak verilebilir. Aynı şekilde market yazılımları hem kullanıcı odaklı performansı arttırıyor hem de işletmenin ya da kurumun fazlasıyla kârına bir yönetim şekli sunuyor.

  Programlama Yazılımları

  Sistem Yazılımları Nelerdir

  Programlama yazılımları tamamıyla sistem yazılımları oluşturmaya yarayan uygulamalardır. Bu noktada aklınıza gelebilecek ilk detay PAC PLC programlama yazılımları gelebilir. İçerik olarak oldukça farklı gruplarda inceleyebilirsiniz.

 • Twido Suite
  • XPSMFWIN
  • PL7
  • SoMachine
 • Unity Pro
  • ZelioSoft
  • Concept

  Bunun yanı sıra sanallaştırma yazılımları geleceğin teknolojisi sayesinde fiziksel anlamda sağladığınız gücü her noktada hissetmenizi mümkün kılıyor. Tek bir donanım ürününden her alanda faydalanmanızı buna örnek olarak gösterebiliriz. Bulut mimarisinin geldiği nokta, birbirinden farklı yazılımların tek bir sunucuda ayrı ayrı çalışarak ortak proje üretmesi bunun getirisidir. Böylelikle çok daha güvenli, hızlı ve kaliteli bir proje yürütmek mümkün olabiliyor. Sistem yazılımları hakkında aklınıza gelebilecek tüm detayları ve bilgileri sertifika programı ile öğrenebilmeniz mümkün. Bunun haricinde internette birçok kaynaktan edineceğiniz bilgilerle tüm alt kolları dahil olmak üzere sistem yazılımı konusunda uzmanlaşabilirsiniz.

  PAYLAŞ

   VERİ AKADEMİ