Yazılarımız

Veri Akademi

ORACLE NEDİR?

Oracle , Kaliforniya kökenli bir yazılım şirketidir. 1977 yılında kurulmuş ve bugünlere kadar birçok başarıya imza atmıştır. Öncelik olarak Java programlama dilinin günümüz halinin mimarıdır. 145 ülkede hizmet veren şirket aynı zamanda sunduğu yazılım ve araçlarla milyonlarca insan tarafından tercih edilmiştir. Ancak Oracle sadece şirket ismi değildir.

Oracle nedir sorusunun karşılığı ise aslında tek bir tanımdır. İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri olarak tanımlayabiliriz. Bu genel anlamda RDBMS olarak anılmaktadır ki aynı tanımın İngilizce baş harflerinden oluşmaktadır. Bu noktadan sonra Oracle ne işe yarar sorusunu sorarsanız bunun için yapacağımız tanım biraz daha uzun olacaktır.

Oracle nedir , ne değildir ya da Oracle nasıl kullanılır soruları popülerliğini koruyan konulardır. Oracle ile büyük miktarda verileri güvenle tutabiliriz. Aynı anda çok büyük insan kitlelerine bunları yansıtabilir, gösterdiğimiz veriler arasından seçim yapabilir ve düzenleyebiliriz. Oracle veritabanı bu yüzden bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir.

Oracle Veritabanı Nedir?

Oracle veritabanı verilerin tamamını güvenli bir biçimde tutarak on binlerce insana aktarabildiğimiz yapıdır. Temelde veritabanı yönetimi olarak dünya üzerinde en büyük projelerin altında yer alır. Zaten Microsoft’tan sonra en büyük şirket Oracle olduğu için dünya genelinde büyük projeler için Oracle veritabanı kullanılır.


Oracle Nedir?

Oracle veritabanı üzerinden uygulamaları yönetebildiğimiz gibi geliştirmekte mümkündür. Bu noktada Oracle Apex büyük ölçüde ihtiyacımız olacak bir destektir. Oracle Application Express isimlerinin kısaltılmışı olarak Oracle Apex denmektedir.

Hazır uygulamalarla, ihtiyacımız olan düzenlemeyi yapmamıza sebep olan programlar sunar. Veritabanı merkezli uygulama geliştirmelerinde ve web tabanlı yazılımlarda kullanılır. Veritabanı üzerinde çalışan ve ayrıca bir Application server kurulumuna gerek duymayan Oracle yazılımıdır.

Oracle veritabanı farklı standartlar altında kullanıcılara sunulur. Bunlar arasında seçeceğiniz veritabanı paketinde var olan özellikler fiyat yönünden belirleyici unsurdur.

Örneğin bir işlemcinin kullanılabildiği, düşük kullanım alanı sunan ve çeşitli uygulama izinleri bulunmayan bir veritabanını ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Ancak daha güçlü, daha işlevsel ve daha büyük verileri işleyerek ulaştırabileceğiniz bir veritabanına ihtiyacınız varsa Oracle resmi sayfasından veritabanı türlerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca 1 ve 5 yıl arasında yapacağınız lisans seçimleri mevcut.

Java Nedir?

Java nedir sorusu kadar Java Oracle nedir sorusunu da görmekteyiz. Aslında Oracle sadece Java dilini geliştiren bir şirkettir. Bu sebeple Java ile birlikte ismi anılmaktadır. Java, Sun Microsystem tarafından yaratılmış olan nesne tabanlı programlama dilidir. Açık kodlu ve bağımsız oluşunun yanı sıra yüksek verimli, çok işlevli, adım adım geliştirilebilen bir yapıya sahip olması yönünden çok elverişlidir. Sun Microsystem ile Oracle tarafından ortaklık anlaşmasının ardından isim olarak Oracle kullanılmaya başlandı. Java, Oracle mühendisleri tarafından halen geliştirilmektedir.


Oracle Nedir?

Java programlama dilinin en büyük avantajının oluşturulan yazılımın bağımsız olarak çalışabilmesidir. Java ile yaratılmış bir çalışmayı Windows ya da Linux tabanlı bir cihazda çalıştırabilirsiniz. Çünkü sanal veriler olarak adlandırılan Bytecode dizinine dönüşmüş Java kodları bu sayede bu kadar işlevseldir.

İnternet üzerinde özellikle web tabanlı yazılımların geliştirilmesinde Oracle Java çok sık kullanılan bir yazılım dilidir. Netspace, Navigator ve Microsoft Internet Explorer Java desteği bulunan tarayıcılardır. Bu web tarayıcılarında Java ile çalışılmış bir proje doğrudan gösterilebilir.

Java programlama dilinin temel mantığı karışık gibi gözükse de tek bir yönden ilerler. Sade bir şemaya sahip olmasının yanı sıra geliştirilmesi açısından düzenli ve adım adım ilerlemesi büyük avantajdır. Aslında Java programlama dili için tercih sebeplerinden biriside budur.

  • Bir yazılımcı, geliştirici ya da mühendis bir sözdizimi yani Java kodunu girer.
  • Bu noktadan sonra girilen kod bir Java derleyicisi yardımıyla derlenir.
  • En büyük özelliklerinden birisi olan düzlem bağımsızlığının sebebi olan Bytecode’a dönüşme süreci başlar.
  • Bytecode halinde sanal makine kodu haline dönüşür.
  • Bu işlem sonucunda artık yazılan kod tüm sanal makinelerle uyumlu ve çalışabilir bir şekilde elimizde bulunur.
  • Artık Java Virtural Machine (JVM), Türkçesiyle Java Sanal Makinesi için işletilebilir bir kod üretmişizdir.
  • Bu şema tüm Java kodları için geçerli olan çalışma şeklidir. İstendiği takdirde tek bir kod için yapılabileceği gibi istenirse birçok kod için uygulanabilir.

Oracle Eğitimi

Oracle eğitimi veren birçok kurum bulabilirsiniz. Buna bir hobi olarak bakmaktan ziyade bunun bir iş olduğunu bilmeniz gerekiyor. Dolayısıyla Oracle kursu için maliyetler oldukça uygun tutarlara denk gelebilir. Oracle dersleri veren internet siteleri bu noktada size yardımcı olabilir. Fakat bu siteler kişiye bir seviyeden sonra çok fazla ileri taşıyamaz.


Oracle Nedir?

Oracle eğitimine başlarken dikkat etmeniz gereken konuların başında alacağınız eğitimin ne derecede olacağıdır. Ciddi prodüksiyonların kullandığı Oracle veri tabanı için birçok sınıf bulunmaktadır.

Örneğin SQL veritabanı yönetiminde çok kullanılan bir yöntemdir. Aslında çoğu kişi tarafından yazılım dili olarak bilinen SQL verileri düzenlemek için kullanılan bir alt dildir. Veritabanı üzerinde çalışır ve programlama yapamazsınız. Sadece verilerinizi senkronize etmek, taşımak, silmek, değiştirmek gibi yönetim işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Oracle dersleri ilk olarak Oracle indir işlemiyle başlar. Ücretsiz olarak sunulan Oracle veritabanını indirerek kendi elinizin altında denemek için bir çalışma tahtası edinmiş olursunuz. Bu noktadan sonra eğitimin durağı ise verileri düzenlemeyi öğrenmektir.

SQL hakkında bilgiler ve komutlardan sonra Oracle inceliklerini öğrenmek için yoğun bir ders trafiğinin içine düşersiniz. SQL sonrasında Oracle veritabanı dersleri başlar. Bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olduğunuzda ise ufak bir final ile PL/SQL girişlerini öğrenirsiniz. Buna ufak bir final denmesinin sebebi ise bu tarz eğitimlerin sonunun olmamasıdır. Oracle veritabanı ve Java yazılım diliyle yapılabileceklerin bir sınırı yoktur.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ