Yazılarımız

Veri Akademi

SQL NEDİR?

Structured Query Language kelimelerinin kısaltılmışı olan SQL bir veri tabanı uygulamasıdır. Türkçe karşılığı Yapılandırılmış Sorgu Dili anlamına gelmektedir.
Birçok veriyi farklı boyutlarda ve farklı fonksiyonlarda barındıran veri tabanlarını yönetim sistemine verilen isimdir. SQL ile bu verilerin yönetimi, silinmesi, aktif edilmesi ve üzerinde çalışılması mümkündür.

Bir programlama dili olmamasına karşın çoğu kişi tarafından bir dil olarak algılanır ve bilinir. Oysa tam anlamıyla veri tabanında kullanılabilecek bir alt dildir. Veri tabanı yönetimi için ihtiyaç duyulan bu uygulamanın ilk karşılığı SQUARE olarak ortaya çıkmıştır. Çok kullanışlı olmamasının temel nedeni matematik söz dizimi ile kullanılabiliyor olmasıydı. Sonradan İngilizce tabanlı SEQUEL olarak geliştirildi ve zamanla fazla kelimeler ve İngilizce kelimesi atılarak SQL olarak günümüzdeki şeklini aldı.


SQL Nedir?

Günümüzde dünya çapında kullanılan birçok veri tabanı SQL ile ilişiklidir. Bu yüzden çok sık SQL nedir sorusunu görüyor olabilirsiniz. SQL ile kontrol edebileceğiniz veri tabanları şu şekilde sıralanıyor.

 • MySQL

 • Mssql

 • Microsoft SQL Server

 • Oracle

 • IBM Database 2 (IBM DB2)

 • PostgreSQL

 • Sybase

 • IBM Informix

 • Progress

 • Firebird

 • Access

SQL Ne İşe Yarar?


Sql Ne İşe Yarar?

SQL nedir, SQL ne işe yarar konusu son zamanlarda çok sık görülüyor. Çünkü veri tabanı yönetimi her geçen gün gelişerek büyüyor. SQL veri tabanı yönetiminin temel taşlarından birisidir. Dolayısıyla tüm veri tabanı işlemleriniz için verileri işlemek adına ihtiyacınız olacaktır. Daha önceden belirlenmiş anahtar kodlarla işlem yapılan bu veri sorgulama dilinde büyük boyutlu verileri birkaç işlemle işlemek mümkündür. Temel amacı verilerin ve veri kümelerinin yapılacak olan iş doğrultusunda modellenmesidir.

SQL ile yapabileceğiniz işlemler aslında bir hayli geniş bir yelpazeye yayılıyor. Veri modellemesinde bir alt sınır olmadığı için tüm veri tabanı sistemleriyle uyumlu olarak çalışabiliyorsunuz. SQL ne işe yarar sorusunun karşılığı olarak şöyle bir tablo çıkartabiliriz.

 • Veri tabanında var olan verileri kaydedebilirsiniz

 • Veri tabanına yeni veriler çekebilirsiniz

 • Veri tabanındaki verilerin tamamını güncelleyebilirsiniz

 • Milyonlarca veri üzerinden sorgulama ve arama yapabilirsiniz

 • Verileri silebilir, veri kayıtlarını yeniden oluşturarak yeni bir veri tabanı kurabilirsiniz

 • Veri tabanına ait yeni tablolar üretebilirsiniz

 • Kimlerin veri tabanına bağlanarak verilere ulaşabileceğini ayarlayabilir, güvenlik ayarlarınızı bu doğrultuda değiştirebilirsiniz.

SQL Nerelerde Kullanılır?


SQL Nerelerde Kullanılır ?

SQL Veri tabanında bulunan verileri kontrol edebildiğimiz bir sistem olduğu için veri tabanına ihtiyaç duyulan her iş ve her sektörde kullanılabilir. Örneğin internet ve ağ üzerine yapılan uygulama geliştirmelerinde, web sitesi geliştirmek isteyenler için kesinlikle kaçınılmaz bir seçenektir.

Örneğin bir web programlaması üzerine çalışıyorsanız mutlaka SQL ile ilişkili olmak zorundasınızdır. Çünkü bir web sitesinde verileri göstermek için temel anlamda 4 şeye ihtiyacınız olur. Bu açıdan bakıldığında aslında SQL nedir nerelerde kullanılır sorgusunun cevabı verilmiş oluyor.

 • RDBMS, bir veri tabanı programıdır.

 • PHP ve ASP, sunucu tabanlı scriptlerin oluşturduğu dillerdir.

 • HTML ve CSS, Veri tabanında bulunan dillerin sitede gösetirlmesini sağlayan diller.

 • SQL, veri tabanında yapacağınız işlemler için kullanılır.

SQL Server Nedir?


SQL Server Nedir?

SQL Server nedir sorusu tüm veri tabanı ile ilgili kişiler tarafından soruluyor. Çünkü SQL ile verileri işleyebilmek için bir server gerekiyor ve bunu bize Microsoft sağlıyor. RDBMS ismi verilen SQL server Microsoft tarafından ilişkisel veri yönetimi için geliştirildi. Relational Database Manaement System olarak kısaltılmış olan bu tanım veri yönetiminde ilişkili ya da ilişkisi olmayan verileri kolayca kontrol etmemize olanak sağlıyor.

SQL server ile web ya da masaüstü uygulaması geliştiren programcıya rastlayamazsınız. Bu uygulamaların çekirdeğini oluşturan verileri SQL server içinde barındıran programcılara rastlayabilirsiniz. Program geliştirirken SQL server ile gayet uyumlu olan Visual Basic.NET ya da C# kullanmanız daha olasıdır. Uygulamayı bu program dilleriyle geliştirerek verilerinizi işledikten sonra T-SQL kodlarıyla istediğiniz platform üzerinde kullanmanız mümkün olacak.

T-SQL nedir derseniz, Transact SQL anlamına gelen kısaltmadır. SQL server içinde barındırdığınız verilerin bir kullanıcıya ulaşmadan önce istemci yani Client ile akışını sağlayan sistemdir. Kolay kullanımı ile çok tercih edilmektedir.

MySQL Nedir?


MySQL Nedir?

MySQL yazılım sektörüyle alakası olmayan bilgisayar kullanıcıları tarafından dahi duyulmuş bir isimdir. Peki MySQL nedir diye hiç merak ettiniz mi? MySQL ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir. Hatta ilişkisel veri tabanı yönetim sistemleri arasında MySQL en çok tercih edilen sistemdir.

MySQL kullanmak için Windows, UNIX ve OS/2 işletim sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak en yüksek performansı Linux ile alabileceğinizi belirtmekte fayda var. MySQL veri tabanı gerektiren her ortamda kullanılır. En çok kullanıldığı projeler web tabanlı projelerdir. Çünkü veri tabanı kullanımına kesinlikle ihtiyaç duyulan bu projelerde PHP ve ASP gibi destekleri bulunan MySQL biçilmiş kaftandır.

SQL programı tanımı çok fazla karşılaşılan bir tanımdır. SQL programı nedir sorusu kafanıza takılıyorsa karşılığı SQL Server Management Studio olacaktır. Microsoft tarafından sunulan bu SQL programları çeşitli amaçlar ve nitelikler doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Compact, Express, Web, WorkGroup, Developer, Standart, Enterprise, Business Intellience olmak üzere SQL programları 8 çeşide ayrılır.

SQL Başlangıç

SQL başlangıç aşamasında bilmeniz gereken bazı detaylar yer alıyor. Örneğin genellikle web projelerinde kullanılan bir sistem olduğunu var sayarak sizin de böyle bir amaçla başlayacağınızı var sayalım. Bu noktada SQL başlangıç seviyesinde bir veri tabanı yazılımına ihtiyaç duyacaksınız. MySQL, Microsoft Access ya da SQL Server bunlardan biri olabilir.

Sonrasında PHP ya da ASP ile HTML ve CSS bilginizi geliştirmelisiniz. SQL başlangıç seviyesi oldukça keyifli geçen, kolay öğrenebilen bir sistemdir. Bu noktada yapacağınız ilk araştırmalar sizi pl sql nedir ya da ms sql nedir sorgularıyla karşı karşıya bırakabilir.

PL SQL , Oracle tarafından Oracle veri tabanlarına özgü geliştirilmiş bir sistemdir. Dolayısıyla sadece bu yönde kullanılabilir. Standart SQL sorgularının yanı sıra aynı zamanda programlama akışı ile doğru orantılı olarak ortaya çıkarılmış bir dil olması dikkat çekmektedir. MS SQL ise Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Dolayısıyla kullanıcılara daha üstün bir hizmet politikasına bürünerek ücretli olarak sunulmaktadır. MySQL ile karıştırılan MS SQL profesyonel işler için daha uygun bir çalışma aracı olarak tanımlanabilir.

SQL Dersleri

SQL Dersleri veri tabanı konusunda var olan bilginizi doruğa çıkarmak için en uygun yoldur. Veri tabanı yönetiminde başarılı sonuçlar almak web tabanlı uygulamalarınızı çok daha iyi konuma getirebilir. SQL dersleri başlangıç seviyesiyle başlar ve çita yükselerek devam eder. İlk olarak verileri organize edebilmek ve yönetebilmek için gerekli olan komut ve satırları öğrenmelisiniz.

SQL nedir nasıl öğrenilir konusu araştırıldığında ilk dikkat çeken ders genel anlamda SELECT yapısıdır. SQL denildiğinde temel anlamda kullanılan kodların başında gelir. Dolayısıyla ilk başlangıçta önemli olan komut eğitiminin de başlangıcıdır. Bu noktada DDL, DML ve DCL sizin için son derece faydalı olacaktır.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ