Yazılarımız

Veri Akademi

LİNUX SİSTEM YÖNETİMİ

Linux en temel anlamda bakıldığında bir işletim sistemi çekirdeğini ifade eder. Linux üzerine eklenen çeşitli modüller ile geniş kitlelere hizmet veren bir ağ, kişisel bir yapı oluşturulabilir. Linux çekirdeğinin de modüler bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu sebeple donanımlar arasında bağ, disk yönetimi ve ağ bağlantıları tamamen Linux sistem yöneticisi tarafından gerçekleştirilir.

Açık kodlu bir işletim sistemi olan Linux geliştirilmeye başlandığı günden itibaren çeşitli versiyonlarıyla dikkat çekiyor. Eskiden çok fazla göz önünde olmamasına karşın günümüzde kabul görmüş alternatif işletim sistemlerinden birisidir. İnternet tabanlı birçok projenin Linux sistem yönetimi ile daha kolay bir biçimde yapıldığını söyleyebiliriz.

Linux İşletim Sistemleri

Aslında Linux bir işletim sistemi değildir. Genel anlamda her yerde yapılan tanım işletim sistemi olduğudur. Ancak Linux için işletim sistemi çekirdeği tanımı yapılmalıdır. İlk geliştiren yazılım uzmanı tarafından Unix’ten etkilenerek ortaya çıkarılmıştır. Ancak buna karşın Linux işletim sistemi çekirdeğinin Unix’le bir bağı bulunmamaktadır. Tamamen sıfır olarak açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak piyasaya sunulmuştur. Destek vermemesine rağmen herkes tarafından kullanılabilir ve geliştirilebilir.

Linux işletim sistemi çeşitli kaynaklarca Linux dağıtımları ile güçlenerek bir işletim sistemine dönen Linux çekirdeğinden oluşur. Bu Linux dağıtımları Linux çekirdeği, Genel Kamu Lisansı araçları, X pencere modülü ve masaüstü yönetim ortamı ile oluşmaktadır. Teknolojik cihazların işletim sistemi tercihleri günümüzde yüksek oranda Linux olabilmektedir. Buna en büyük örnek sunuculardır. İş yükü son derece yüksek olan ve internet projelerinin temeli olan veri tabanlarının neredeyse hepsi Linux işletim sistemi kullanmaktadır.


Linux Sistem Yönetimi

Linux Sistem Ve Ağ Yönetimi

Linux sistem ve ağ yönetimi sistem yöneticileri tarafından kontrol edilir. Linux tabanlı bir sistemin gerek normal gerekse ağ yönetimi söz konusu olduğunda geniş tabanlı bir proje olduğunu anlayabilirsiniz. Günümüz şartlarında Linux’un açık kaynak kodlu olması, daha esnek bir yapıya sahip olması, maliyetinin az oluşu gibi sebeplerden kullanımı artmıştır. Üniversiteler gibi büyük ölçekli kurumlarda ağ yönetimleri Linux kullanılarak kolayca kontrol ediliyor.


Linux Sistem Yönetimi

Linux sistem yönetiminde ağ yönetiminin yeri oldukça büyüktür. Bu konuda yapacaklarınız trafik denetimi, istenmeyen trafiği engelleme ve bant genişliğini optimize etmekle başlayacaktır. Bunun dışında virüs ve solucanlarla mücadele, zararlı içeriklerin filtrelenmesi, yönlendirme ve yasaklamaların takibi olarak devam edecek. Linux sistem ve ağ yönetiminin prensibini oluşturan bu detayları Linux sistem yönetimi pdf okuyarak geliştirmeniz mümkün olacaktır.

Linux Sunucu Yönetimi

Sunucular orta düzeyde ev ve iş kullanımlarından başlayarak büyük ölçekli internet oluşumlarına ev sahipliği yapar. Veri akışı, veri depolama, ulaşılabilirlik, güvenlik ve kesintisiz bağlantı özellikleri yönünden kişilerin tercihidir. Sunucular içinse en çok kullanılan işletim sistemi Linux’tur. Bunun temel sebebi ücretsiz olması ve diğer işletim sistemlerine oranla daha işlevsel bir yapıyla esnek olmasıdır.


Linux Sistem Yönetimi

Linux sunucu yönetimi diğer işletim sistemlerine göre biraz daha karmaşık gelebilir. Çünkü Linux tabanında bazı kodlarla çalışmaktadır. En basit örneğiyle Windows’ta görsellerle yapabildiğimiz bir işlemi Linux için kod yazarak yapmamız gerekiyor. Ancak çeşitli Linux sistem yönetimi eğitimi materyalleriyle bu sorunu çözebilirsiniz. Çünkü alıştıktan sonra Linux’un zor bir yanının olmadığını göreceksiniz.

Ubuntu , Gento, Debian gibi Linux dağıtımları en bilindik Linux tabanlı işletim sistemleridir. Bireysel kullanımları son dönemlerde bir hayli artmıştır.

Linux en düşük gereksinimlerle çalıştığı için sunucu performansını en üst düzeyde tutar. Ayrıca sürekli çalışması için tasarlanan bir yapıya sahiptir. Yani bir program ya da kod diziniyle sistemi güncellediğinizde kapatıp açmak gibi dertleriniz olmaz. Kapanmadan çalışma baz alındığında alternatif işletim sistemlerine oranla çok yüksek bir avantajı vardır. Bununla beraber neredeyse piyasada bulunan tüm işletim sistemleri, tüm cihazlar, tüm uygulama ve formatlarla uyumludur. Sunucular için Linux kullanmak bu sebeplerden ötürü son derece makul bir karardır.

Linux Eğitimi

Linux eğitimi için alacağınız temel bilgiler kadar yapacağınız pratik oldukça önemlidir. Teorik anlamda bilgi edinebileceğiniz Linux sunucu yönetimipdf belgesi size bir başlangıç olabilir. Bunun dışında Linux sistem yönetimi eğitimi veren Linux kursları bulunmaktadır. Bu vasıtayla teorik bilginin yanında pratik yapma şansı yakalayabilirsiniz.


Linux Sistem Yönetimi

Linux eğitimine başladığınızda kendinize pratik anlamda katkı sağlamak için bir VPS kiralayarak Linux işletim sistemiyle yönetebilirsiniz. Bu size öğrendiklerinizi uygulama şansı sağlayacaktır. Linux sunucu yönetimi bu işin temelini oluşturan faktörlerin başında gelmektedir. Linux öğrenmek istediğinizde başlangıç noktanız temel kodlar olacaktır. Çünkü Linux işletim sisteminin temel prensibi kodlara dayalı çalışıyor olmasıdır. Ne yazık ki bu kodları bilmeden Linux kullanmanız imkânsızdır.

Linux eğitimi için internetten detaylı anlatımlar ve görsel Linux eğitimleri bulabilirsiniz. Ancak hangi metotla Linux öğrenirseniz öğrenin adım adım ilerlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Klasik bir Linux eğitiminin adımlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Linux’a Giriş
 • Temel Linux Kullanımı
 • Linux’ta Kullanıcı Yönetimi
 • Linux Dosya Sistemi
 • Linux Sistemlerde Yardım Alma
 • Test Editörleri
 • İş Yönetimi
 • Dosya Sisteminde Arama İşlemleri
 • Paket Yönetim Sistemi
 • Servis Yönetimi
 • Sistem Gözetlemesi
 • Zamanlayıcı Görevleri
 • Linux Ağ Yönetimi
 • İleri Seviye Kernel Ayarları
 • Bash Script Programlama
 • Linux Log Altyapısı
 • Linux Güvenliği

Bu eğitim adımları ile en yaygın 100 komut ve en sık kullanılan 10 dosya dizininin öğrenilmesi ile profesyonele yakın bir Linux kullanıcısı olabilmeniz mümkündür.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ