Yazılarımız

Veri Akademi

JAVA NEDİR?

Java; cep telefonları, web uygulamaları, bilimsel hesaplamalar gibi birçok alanda kullanılan yaygın bir programlama dilidir.

Java, James Gosling tarafından 1995 yılında ortaya çıkarılmış bir yazılım dilidir. Sonrasında, satın alınarak Sun Microsystems firamasının, sonrasında Oracle firmasının bir ürünü olarak gelişimine devam etti.

Java Nedir Ne İşe Yarar?

Java nesne tabanlı bir programlama dilidir. Kullanım alanı oldukça geniş alanlara yayılmıştır. Orta ve büyük firmaların çoğunun öncelikli geliştirme için kullandığı yazılım dili Java’dır. Bireysel yazılımcılar için ise, Android oldukça geniş potansiyeli geliştiricilere sunmaktadır.

Java, bytecode olarak oluşturduğu class dosyalarını çalıştırır. Java işletim sisteminden bağımsız olarak çalışır. Bu sayede bilgisayarınızda yüklü bir Java Sanal Çalıştırıcısı (JRE) bulunuyorsa Java class’larını başarıyla çalıştırabilirsiniz.

Platform bağımsız, en efektif yazılım dillerinin başında Java’yı sayabiliriz. Güvenilir, sadeleştirilmiş, keskin ve hatasız yapısı sayesinde Java en tercih edilen yazılım dillerinden biri olarak hayatımızda var olmaya devam edecektir.

Java Nedir?

Java Nedir Nasıl Kullanılır?

Java; internet, kurumsal yazılımlar, elektronik cihazlar için kullanılan yaygın bir programlama dilidir. Java diğer dillere göre platform bağımsızlığından dolayı kurgusal anlamda karışık bir programlama dilidir.

Java nasıl kullanılır sorusuna şu sıralamayla açıklık getirmek mümkün olabilir.

 • Bir Java kodunu tasarladık ve işleme almak istiyoruz. Kodumuzu yazdıktan sonra bir Java geliştirme ortamına ihtiyaç duyarız.

 • Bu noktada Sun firmasının geliştirdiği NetBeans ya da Eclipse en bilindik Java geliştirme ortamlarıdır. Bu programlar vasıtasıyla kodumuz bytecode adı verilen ara birime dönüştürülür.

 • Bytecode ara birimine dönüştürdüğümüz kodumuz artık bağımsızdır ve her işletim sisteminde çalışabilir.

 • Daha sonra Java sanal makinesi yani Java Virtural Machine ile kodumuz işlenerek çalışmaya hazır hale gelir.

 • Javakodları sanal bir platform üzerinde çalışır ve sistemden bağımsızdırlar.

Java Class Nedir?

Java Class yazılım dilinde kodlama esnasında yaratacağımız programın verilerini temsil eden soyut bir terimdir. Karşılığına denk gelen ‘sınıf’ sözcüğü anlamanız için daha iyi bir yöntem olacak.

Java Nedir?

Kısaca kodladığımız bu verileri sınıflara ayırarak belirtmek diyebiliriz. İçinde metot ve değişkenleri barındıran sınıflar bir araya gelerek kodun tamamını oluşturur. Yani Class dediğimiz bölümler bizim Java kodlarımızın tümünü parçalar halinde oluşturan yapılardır.

Bir kod derlemesinin içinde birçok Class görmek mümkündür. Aynı şekilde hiç metot ve değişkene sahip olmayan Java Class görmek mümkünken çok yoğun değişkenlere sahip olanları da görebiliriz.

Java Update Nedir?

Java Update bilgisayarınız üzerinde kurulu olan Java sürümünü güncel sürüme yükseltmektir. Bunu Java güncelleme sıklığına göre size önermektedir. Java, kendi içinde bir takım dallara ayrıldığı için sık sık bunlarla ilgili güncellemeler gerçekleşir.

Java EE, yani açılımıyla Java Enterprise Edition büyük ölçekli projeler için programlama imkânı tanıyan Java teknolojilerinin bütününün ismidir.


Java Nedir?

Java SE bilgisayar ve sunucular için tasarlanmış nesneye yönelik bir programla platformudur. Java ile çalışır ve taşınabilir cihazlar için uygulama geliştirmek için kullanılır.

Java ME açılımıyla Java Micro Edition genellikle taşınabilir cihazlar ve mobil cihazlar için geliştirme platformudur. Java ile ilişikli yapısıyla geliştiriciler tarafından sık tercih edilir.

Java yazılımınız tüm bu platformları içinde barındıran dev bir çerçeve olarak düşünülebilir. Tüm bu Java platformları bir program kodlamak için ihtiyaç duyulabilecek etkenlerdir ve sürekli olarak geliştirilen yapıları nedeniyle Java Update ile güncellenirler.

Java Servlet Nedir?

Java Servlet http istemleri için kullanılan ve Java EE ile ortak API dosyalarıyla çalışan bir programlama sınıfıdır. Genellikle bir web sunucusuna dinamik içerikler eklemek için kullanılmaktadır. HTML istemlerine yönelik kullanımına rağmen XML dosya dizinleri içinde kullanılabilmektedir.


Java Nedir?

Java Swing geliştirilebilir ara yüzler için tasarlanmış olan kütüphane sayesinde görünen ara yüzü geliştirmenin basit yollarından biridir. AWT adı verilen bu veri kütüphanesi Java’nın grafik temelini oluşturuyor diyebiliriz. Swing ise AWT’nin üzerine geliştirilmiş bir grafik kütüphanesidir.

Java Spring Nedir?

Java Spring sanal bir kütüphanedir. Hızlı ve esnek yapısı sayesinde JVM tabanlı sistemleri rahatça geliştirebilmemize olanak sağlar. Java EE yani Java Enterprise Edition ile bağlantılı olarak kullanılan Spring, web tabanlı uygulamaları en iyi biçimde geliştirmek için tasarlanan bir platformdur. Kurumsal uygulamaları geliştirmek için kullanılması ne kadar başarılı bir ortam sağlayıcı olduğunun kanıtı diyebiliriz.

Java Spring, Framework sayesinde geliştirilen uygulamalar adım adım izlenebilir. Kodlama işlemi esnasında geliştirdiğimiz yazılımın son halini görebilme imkânı bize test aşaması için olanak sağlar. Bu sayede geliştirme esnasında yaptığımız hatalar ve eksikleri fark etmek mümkün olacağından düzeltme işlemleri daha verimli geçer.


Java Nedir?

Java Spring Framework

 • Java Spring geliştiriciler için POJO kullanımına olanak verir. Bu sayede kurumsal uygulamalar POJO ile geliştirilir.
 • Java Spring gelişim aşaması olarak modüler diziler halinde gelişmiştir. Sınıflar ve paketler önemli gibi gözükse de Java Spring ile yaptığınız çalışmalarda paket ve sınıf sayısını önemsemeniz gerekmez.
 • Java Spring tam anlamıyla özgür bir platform yaratır. Java EE, Kuvars ve JDK türleriyle bağlantılı olarak diğer geliştirme araçlarının kullanılmasını mümkün hale getirir.
 • Java Spring Framework sayesinde test edilebilir bir yapıya sahiptir. Bu sayede kodladığınız dizinlerin ön izlemesini yapabilirsiniz.
 • Java Spring en iyi kütüphane desteğini sunmaktadır. Bunu MVC alt yapısıyla geliştirilmesi sağlamaktadır.
 • Java Spring ile aşırı kontrolsüz ya da çok tutarlı bir uygulama kodlamanız mümkündür. İki tür içinde ayrı dinamikleri içerisinde barındırır.
 • Dev bir sunucunun tüm yükünü kapsayan bir uygulamayı kodlayabileceğiniz gibi ufak bir hesap makinesini kodlamanıza da olanak sağlar.

Java API Nedir?

Java API dev bir kütüphanedir. Daha önceden Java yazılım diliyle çalışmış olan geliştiriciler tarafından oluşturulmuş ya da var olan hazır şablon Class dizilerini içinde barındıran bir sanal ortamdır.

Java API, tüm bu verilerle paket dizinlerinin oluşmasına olanak sağlar.

Java API içinde tüm Class dizinleri paketler halinde derlenmiştir. Network için gereken Class dizinleri ayrı bir paketken veri tabanı Class dizinleri ayrı bir pakette yer alır.


Java Nedir?

Örnek olarak Java.lang paketi içerisinde Math, System ve String Class dizinlerini barındırır. Bu sayede en çok kullanılan Class dizinleri olan bu veriler geliştirici tarafından alınarak Java platformuna eklenir.

Bir paket dahilinde Java API kütüphanesinden edindiğimiz Class dizinini kullanmak istiyorsak yapmamız gereken şey import etmektir. Bunu da ‘’importpackagename.classname;’’ koduyla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Java Eğitimi

Java dersleri birçok yazılıma oranla daha detaylıdır. Java eğitimi kitaplardan, internet üzerinden araştırılarak öğrenilebilir. Tabi, Java konusunu en iyi şekilde öğrenmek için uzman eğiticilerden eğitim almak daha faydalı olacaktır. Veri Akademi Java Eğitimlerine katılarak profesyonel ve hızlı bir şekilde Java’da ilerleyebilirsiniz

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ