Yazılarımız

Veri Akademi

SİSTEM VE NETWORK

Sistem ve network çalışmaları gelişen iş sektörleriyle birlikte büyük bir ivme kazandı. Özellikle büyük çaplı şirketlerin ihtiyaç duyduğu ve tüm bilgilerinin akışının sağlandığı veri tabanlarının yönetimi güvenli bir biçimde sağlanmalıdır. Bu noktada gerek sistem gerekse ağ üzerinde oluşabilecek tüm tehditleri ortadan kaldıracak çalışmalar yürütülmelidir.

Sistem ve network konusunda yaşanacak sorunları önceden sentezleyip buna bağlı çözümler üretecek kişiler ise sistem ve ağ uzmanlarıdır. Son zamanlarda eğitimleri ve çalışma alanları açısından çok genişleyen bu yeni sektör her geçen gün büyüyerek yoluna devam ediyor.

Sistem Güvenliği

Sistem ve Network

Sistem güvenliği baz alındığı zaman büyük bir veriden bahsedilebilir. Bir şirketi ele aldığımızda ağ ve sistem uzmanı tarafından bu verilerin korunması gerekmektedir. Özellikle ticari koşullarda artan rekabet şartları, hacker saldırıların en üst düzeye yükselmesi ve veri kayıplarının önüne geçilebilmesi adına bu sektöre ihtiyaç duyulur.

Sistem network anlamında ihtiyaçlar artık günümüz çağında orta çaplı işletmeler için bile olması gereken detaylar arasına girmiştir. Artık sadece büyük ölçekli şirketler tarafından değil tüm işletmeler için gerekli olacak bir düzenden bahsedebiliriz. Tüm çalışanlarınıza güvenle veri akışı sağlanan, verilerinizin güven içinde depolandığı bilişim çözümleri için sistem güvenliği kapsamında bir personele ihtiyacınız olacaktır.

Network Güvenliği

Sistem ve Network

Network güvenliği ile sistem güvenliği konusu aynı olmasa da aynı ölçüde değerlendirmemiz mümkündür. Özellikle sistemdeki verilerin ağ üzerinden paylaşıldığını düşünürsek sorunsuz network sorunsuz bir sistemin can damarı diyebiliriz. Özellikle network üzerinden yapılacak olan saldırılar hem veri akışını, hem veri kayıplarını hem de performansı yüzeysel olarak düşürmektedir.

Bu noktada ağ güvenlik adımlarını atacak olan personeliniz olması sizin için bir artı puan olacaktır. Sistem ve ağ güvenlik uzmanları sayesinde ihtiyacınız olan network çözümleri anında üretilerek gerekli güvenilir ortam sağlanabilir. Bu sayede hem işiniz, hem verileriniz hem performansınız hiçbir zaman olumsuz etkilenmez.

Network Sertifikaları

Sistem ve Network

Network sertifikaları son dönemlerin en ilgi çekici eğitimleri arasına girmiş bulunuyor. Bunun sebebi bahsettiğimiz gibi çok sayıda şirketin sistem ve ağ güvenliğini önemsemeye başlamasıdır. Çoğalan iş imkânlarından dolayı çok sayıda insan ağ ve sistem uzmanı olabilmek için bu sertifika programlarına gidiyorlar.

Birçok kurum ve kuruluş network dersleri verdiği gibi aynı zamanda bu işi yapan internet sitelerine rastlamakta mümkün. Bu anlamda sistem ve network hakkında makaleler, uygulama videoları ve eğitim görselleri bulabiliyorsunuz. En çok tercih edilen sertifikalar arasında şunlar bulunuyor;

 • MCSE (Sistem Uzmanlığı Eğitimi)
 • CCNA (Cisco Network Uzmanlığı)
 • MSCD (Yazılım Uzmanlığı Eğitimi)
 • CEH (Bilgi Güvenliği Eğitimi)
 • Microsoft Sistem Uzmanlığı Eğitimi
 • Linux Sistem Uzmanlığı Eğitimi

Sistem Network Eğitimi

Sistem network eğitimi kapsamında belirttiğimiz sertifikalara sahip olarak bu konuda uzman statüsüne yükselebilirsiniz. Ağ ve sistem üzerine alacağınız eğitimler sonrasında ilgili olacağınız konular arasında çok geniş bir yelpaze olacak. Sistem ve network eğitimi sonrasında uzmanlaşacağınız konular şu şekilde sıralanıyor;

 • Microsoft Sistem Yöneticiliği
 • Linux Sistem Yöneticiliği
 • Ağ Uzmanlığı
 • Bilgi Güvenliği Uzmanlığı
 • Sanallaştırma Teknolojisi
 • Kurumsal Mail Yönetimi

Bu gibi konularda uzmanlaşacağınız sistem ve network kursları sonrasında elde edeceğiniz sertifikalar size zengin bir iş imkânı sunacak. Aynı zamanda sahip olacağınız bilgilerle yöneteceğiniz sistemlerde söz sahibi olabileceksiniz. Network sistem ve bununla ilgili birçok konuda alacağınız eğitim seminerleriyle kendinizi tamamıyla sistem ve ağ uzmanı olarak tanımlayabilirsiniz.

Sistem ve Network Uzmanlığı

Günümüzde başta büyük çaplı işyerleri ve geniş bütçeli projeler olmak üzere çok sayıda işletme network uzmanı ihtiyacını karşılayamıyor. Bunun sebebiyse uygun statüde insan bulamamalarıdır. Oysa sistem ve network eğitimi alarak bu alanda uzmanlaşıp sektörde yer alabilme şansınız var. Bütün bir şirketin sahip olduğu verileri düşündüğünüzde bu dev veri akışını sağlayabilen, ağ güvenliği açısından gereklilikleri yapabilen sistem ve ağ uzmanı siz olabilirsiniz.

Sistem ve network uzmanı denildiğinde eğitim süreciyle ilgili tereddütler yaşanabiliyor. Ancak bu konuda network sertifikası veren çok sayıda kurum var. Bununla beraber kendinizde herhangi bir eğitim programına katılmadan sadece online eğitimler sayesinde büyük bir yol kat edebilirsiniz.

PAYLAŞ

 VERİ AKADEMİ